Vláda vyhlásila v sedmi krajích stav nouze

V sedmi krajích platí od nedělní noci stav nouze. Opatření bude platit do půlnoci 10. dubna. Česko už týden ohrožují záplavy. Postižených oblastí o víkendu přibylo, tisíce lidí zůstávají mimo domov. Zdramatizovala se situace hlavně na Moravě, kde se u Olomouce protrhla hráz a zatopila část města. Nejdramatičtější jsou tyto hodiny na jihu Moravy pro obyvatele obce Jevišovka. Valí se na ni velká voda protrženým železničním náspem, který dosud odděloval dvě obří jezera. Hejtman Jihomoravského kraje už odpoledne nařídil evakuaci. S obavami sledují lidé také hladinu Labe. Hřensko se ocitlo pod vodou a rozvodněná řeka vyhnala tisícovku obyvatel z Křešic na Litoměřicku z jejich domovů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protržený železniční násep

Protržený železniční násep | Zdroj: ČTK

Vláda kvůli povodním vyhlásila stav nouze v sedmi krajích. Toto mimořádné opatření umožní úřadům rychleji reagovat při řešení povodňové situace. Stav nouze platí od nedělních 23 hodin do půlnoci 10. dubna. Opatření se týká Jihočeského, Středočeského, Ústeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje.

Na dolním toku Labe vzrůstá napětí

Povodňové napětí vzrůstá na dolním toku Labe. Prakticky celé je pod vodou Hřensko. Se stoupající hladinou řeky také hrozí zatopení důležitých dopravních tepen v Děčíně.

Jakmile se v Děčíně ocitnou kruhový objezd na labském nábřeží a viadukt u podmokelské pošty, nastanou ve spojení mezi oběma labskými břehy velké problémy. Použitelný bude jen nový most, a to ještě s objížďkou tvrdí šéf městské policie Marcel Horák. Zatopení domů hrozí i v Těchlovicích, zejména pak v osadě Přerov.

Na Litoměřicku v neděli donutilo rozvodněné Labe k evakuaci tisícovku obyvatel obce Křešice. Další lidé opouštěli obydlí v litoměřické čtvrti Želetice.

Obec je pod vodou. Hladina Labe naštěstí nestoupá podle původních prognóz. Většina původních obyvatel Křešic, kteří v minulých dnech a v neděli opustili své domovy, našla azyl u svých příbuzných či známých v okolí. O náhradní ubytování požádalo radnici jen šedesát lidí.

Jak uvedla starostka Ludmila Juříková, střechu nad hlavou našli v místním ústavu sociální péče, v kulturním domě v Polepech či v bývalých litoměřických kasárnách. "Máme tu policejní uzávěru. To znamená, že vjezdy do obce lhlídá policie České republiky zatím ve spolupráci s našimi hasiči," doplnila starostka. Od pondělí by se do hlídání vesnice měla zapojit i armáda.

Jihomoravský hejtman nařídil evakuaci čtyř tisíc lidí

Lagunu nad Jevišovkou na Břeclavsku doplňuje voda z jiného jezera, které se v sobotu v noci podařilo vypustit u Hevlína. Ohroženy jsou také nedaleké Hrušovany nad Jevišovkou, kde ale o evakuaci zatím neuvažují. Snaží se zpevnit hráze a kolem obec staví 60 metrů dlouhý val. "Byly jsme na prohlídce železničního náspu. Průrva se zvětšuje, protože štěrk to neudrží. Voda teče do obce," přiblížil starosta Jevišovky Michal Vago.

Trhlina v železničním náspu byla objevena náhodou při obhlídce hrází. Půda se sesula v místě malého narušení přímo pod nohama krizového štábu. Bohužel je v místě, kde se nedá opravit, řekl starosta Vago. "Do těch míst se žádná těžká technika nedostane. Z jedné i druhé strany je obrovské jezero." Kolem Jevišovky začali okamžitě dobrovolníci, vojáci i hasiči stavět ochrannou hráz z pytlů s pískem.

Evakuovat se měla podle rozhodnutí hejtmana Stanislava Juránka i obec Novosedly na Břeclavsku. Starosta František Trefilík ale odmítl obec vylidnit. Doporučil odložit evakuaci na ráno, protože voda k nim teče pomalým tempem. Podle Juránka by mohla Novosedly ohrozit i voda z rakouského potoka Bock Graben, jehož hráz se v neděli večer protrhla.

Mírně stoupla i hladina vodních lagun u Tlumačova na Zlínsku. Je to důsledek sobotního trvalého vzestupu Moravy. Voda v řece se v sobotu zvýšila o 20 cm. Velká jezera obklopující Tlumačov ze dvou stran, zatopila už fotbalové hřiště, zahrádky a sklepy v přibližně 25 domech. Postižené území obce bylo zaplaveno i při povodních v roce 1997, proto tamní obyvatelé sledují vývoj situace s obavami.

Na zbývajících místech Jihomoravského kraje, ohrožených záplavami, je nyní naštěstí situace o poznání klidnější. Větší riziko trvá pouze na dolním toku Moravy mezi Hodonínem a Lanžhotem. Některé přehrady už začaly opatrně odpouštět vodu, aby se připravily na případné další srážky - podle meteorologů ale v nejbližších dvou dnech zřejmě vydatnější déšť nehrozí.

Třetí stupeň povodňové aktivity platí v Olomouckém kraji už jen na řece Moravě. Také její hladina klesá, ovšem jen pozvolna. Nejhorší situace nadále přetrvává v Olomouci, kde radnice v neděli dopoledne vyhlásila evakuaci v dalších částech města. Pod vodou jsou části Černovír a Chomoutov i část Horky nad Moravou. Stupeň ohrožení v neděli vodohospodáři odvolali na řece Třebůvce.

Velká voda, která zasáhla olomoucký region se podepíše i na provozu škol. Hned několik středních škol a učilišť, které se nacházejí v nejvíce postižených částech města, oznámilo, že přeruší výuku, popřípadě omezí provoz internátů.

Zvýšený odtok je na Vírské a Brněnské přehradě na Svratce, na soutoku u Židlochovic by ale neměly nastat problémy, protože k poklesu došlo ve Svitavě. Odtok ale musel být snížen v Novomlýnských nádržích, ohrožen byl Lednicko-Valtický areál, vysvětlil jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

"Současná situace nám umožňuje, abychom setrvali poměrně dlouhou dobu na odtoku 620 centimetrů. Tento odtok už nebude nikde vážně ohrožovat a současně, když přijde velká povodeň, tak víme, jakou máme rezervu. Pro jistotu máme ponechanou rezervu v poldru Přítluky, jinak celá soustava už je využita," doplnil.

Lužnice a Nežárka zatopily 250 domů

Hladina Lužnice stagnuje a někde začala i mírně klesat. Policisté už také částečně zprůjezdnili mezinárodní silnici E55 u Veselí nad Lužnicí. Tu však stále z části zaplavuje voda.

Pětina Veselí nad Lužnicí je ale pod vodou. Řeky Lužnice a Nežárka zatopily 250 domů a bez střechy nad hlavou je přes tisíc lidí. Do oblastí, které byly nuceně evakuovány, nikdo nesmí, proti rabování je hlídá armáda. Ve vytopené čtvrti ale zůstala domácí zvířata, řada lidí teď proto řeší, jak se k nim dostat a nakrmit je.

Už minulé záplavy ukázaly, že právě ve Veselí nad Lužnicí se voda drží velmi dlouho. Za svými zvířaty se tedy zřejmě lidé dostanou až za několik dní.

Více na SPECIÁLU Povodně 2006.

Josef Suk, Ivan Holas, Miroslav Zimmer, Martina Vodičková, Renáta Prátová, Zuzana Kopuletá, Věra Hotařová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme