Vladimír Špidla vyzval sociální demokraty k jednotě

Předseda České strany sociálně demokratické Vladimír Špidla vyzval v úvodu třídenního sjezdu členy strany k jednotě. Sociální demokraté podle něj musí změnit sami sebe, aby byli úspěšní, jinak je prý čeká zkáza. Šéf vládní strany přiznal i osobní chyby při volbě prezidenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Michal Doležal

Uvědomil si prý, že se měl hned po volbách jasně zeptat expremiéra Miloše Zemana, zda chce nebo nechce být prezidentem. Podcenil prý politické ambice bývalého šéfa strany.

ČSSD by podle Špidly měla být svornou stranou, založenou na demokracii a vzájemném respektu. "Máme ideje, máme vliv, máme dokonce i peníze, a ztrácíme sebedůvěru a důvěru. Obnovení vzájemné důvěry je klíč. Je třeba zanechat za sebou tuto nešťastnou epizodu dějin sociální demokracie, konsolidovat se, zmobilizovat všechny síly a pokračovat lépe."

K úspěchu ČSSD v budoucnosti je podle něj jasná cesta: "Změňme se, i když je to těžké. Nejsme špidlovci, nejsme grossovci, nejsme zemanovci, jsme sociální demokraté!"

Šéf sociálních demokratů a premiér zároveň odmítl některé výčitky zejména z řad opozice, že jeho vláda nevládne. Souhlasí ale s tím, že je vždycky třeba něco měnit. V tomto směru je Špidla odhodlán zcela zásadně posílit koaliční princip současného kabinetu. "To znamená důsledně hájit koncepci, že jsme to my, kdo vyhráli volby; že koaliční vláda není shluk baronátů, kde každý feudál dělá na svém lénu, co chce. Všechny politicky obsazované funkce musí být obsazeny v rovnováze dané volbami."

Nejkritičtější byl ve svém projevu místopředseda Zdeněk Škromach. Nepřímo vyzval Vladimíra Špidlu a prvního místopředsedu Stanislava Grosse k rezignaci kvůli výběru prezidentských kandidátů. "Jako funkcionář mám možnost se s usnesením nebo úkolem ztotožnit a prosazovat ho, nebo pokud se s ním nedokážu ztotožnit a pokud ta strana směřuje jinam, než je moje představa, tak prostě z té funkce musím odejít."

Zdeněk Škromach | Foto: Michal Doležal

Špidla bude na sjezdu v pražském Kongresovém centru po dvou letech obhajovat nejvyšší stranickou funkci. Zatím je jediným oficiálním kandidátem, v kuloárech se však objevují jména jeho možných soupeřů. Například místopředsedkyně Marie Součková nevyloučila, že by se mohla o předsednickou funkci ucházet. Vedení severočeské krajské organizace zase vyzvalo ke kandidatuře Stanislava Grosse.

Jako o dalším možném protikandidátovi se často hovoří i o místopředsedovi Škromachovi. Ambici stanout v čele strany v první den sjezdu nevyloučila ani příznivkyně expremiéra Zemana, bývalá poslankyně Jana Volfová.

Bývalý dlouholetý předseda strany a bývalý premiér Miloš Zeman se sjezdu neúčastní. K očekávání mnoha delegátů, zda nakonec z Vysočiny přece jen nepřijede, Škromach Radiožurnálu řekl: "Jedině by o tom uvažoval, kdyby Škromach kandidoval na předsedu, ale to asi nenastane."(smích)

Sám Vladimír Špidla si před sjezdem věřil: "Jdu na sjezd obhájit politiku, kterou jsem vedl, a tudíž i své předsednictví," řekl Radiožurnálu. "Podle potlesku a ovací soudím, že zde má většinu," komentoval jeho šance ministr Pavel Dostál.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla si věří

Kritici Vladimíru Špidlovi ale vyčítají, že zavinil nejednotnost ve straně. Vhodnějším lídrem by podle nich byl Stanislav Gross nebo Zdeněk Škromach. Toho preferuje i bývalý premiér a předseda strany Miloš Zeman. Brusel naopak dal najevo, že oslabení Špidly referendem o vstupu do EU nepovažuje za vhodné.

Rozpory v Lidovém domě se vyostřily při debaklu v trojí prezidentské volbě. Pnutí existuje i ve vládní koalici, ta čelila od svého loňského vzniku už několikrát hrozbě rozpadu. Na podzim nedokázala prosadit daňová opatření v souvislosti se záplavami, a to pro odpor unionistky Hany Marvanové.

Delegáti mají také projednat změny stanov a dlouhodobý program. Očekává se diskuse o irácké krizi, perspektivách nynější koaliční vlády, o reformě veřejných financí a deregulaci nájemného, ale také kolem tzv. Bohumínského usnesení, které zakazuje sociálním demokratům spolupráci s KSČM. Pro trvání zákazu je současný šéf sociálních demokratů Špidla.

Milan Kopp, Milada Richterová, Dana Jaklová, Lenka Rákosová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme