Voják z Bechyně se chlubil nacistickými symboly vytetovanými na předloktí. U soudu dostal podmínku

Okresní soud v Táboře řešil začátkem roku případ extremismu v české armádě. Dnes již bývalý příslušník vojenského útvaru v Bechyni od něj odešel s 30 měsíci podmíněně. Na facebooku totiž zveřejnil snímky s nacistickými symboly. Dosud neznámý případ zmiňuje zpráva ministerstva vnitra o extremismu za rok 2017. Podle dokumentu se za předloňský rok jedná o jedinou podobnou událost.

Tento článek je více než rok starý.

Tábor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják zaměřuje letadla

Podle předloňské zprávy ministerstva vnitra se mezi vojáky závažnější problém spojený s extremismem neobjevil. Ilustrační foto | Foto: Jana Samcová | Zdroj: Armáda ČR

Vojenská policie muže obvinila ze spáchání přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

„Měl se ho dopustit tím, že na svém veřejně přístupném facebookovém profilu zveřejnil svoje fotografie s vytetovanými nápisy a symboly pravicově extremistického charakteru na předloktí,“ uvádí zpráva o extremismu.

‚Gratulace ke zneškodnění žoldáků.‘ Policie prověřuje nálepky oslavující smrt českých vojáků

Číst článek

Odešel sám

Vojenská policie uvedla, že se jednalo o příslušníka posádky v Bechyni. Kvůli skandálu sám ke konci října 2017 požádal o propuštění ze služebního poměru.

Právě tehdy vojenská policie zahájila jeho trestní stíhání. „V listopadu byl spisový materiál věci s návrhem na podání obžaloby postoupen místně a věcně příslušnému státnímu zastupitelství,“ popisuje dokument ministerstva vnitra.

Případ nakonec bez jednání, takzvaným trestním příkazem, uzavřel letos v únoru Okresní soud v Táboře. „Muž byl odsouzen k úhrnnému trestu odnětí svobody v délce 12 měsíců, které bylo podmíněně odloženo na zkušební dobu 30 měsíců. Právní moci nabylo rozhodnutí 22. 3. 2018,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí vojenské policie Nikola Hájková.

Kontrola kvůli extremismu

Podobné události se v české armádě staly už v minulosti.  V roce 2010 například kontrola zaměřená na extremisty mezi vojáky ve strakonické posádce odhalila muže, který měl na zádech německy psané heslo jednotek SS „Mou ctí je věrnost“.

Kromě tetování měl voják na krku řetízek s prstenem, na němž byly vyryty hákové kříže.

Kvůli čemu Hrad nechtěl zprávu o extremismu? Přečtěte si pasáže o hnutí SPD

Číst článek

Kontrolu armáda spustila poté, co se ukázalo, že dva čeští vojáci v Afghánistánu nosili na helmách symboly SS.

Podle zprávy vnitra se však mezi vojáky závažnější problém spojený s extremismem neobjevil. Vojenské zpravodajství pouze zaznamenalo informace o jednotlivcích na nejnižších armádních postech s vazbami na pravicově extremistické prostředí.

Zpráva o extremismu o nich píše následovně: „Nepůsobili nijak koordinovaně a ve většině případů tajili svou inklinaci k pravicově extremistickým myšlenkám před pracovním okolím.“

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme