Volební prognóza: ČSSD ztrácí na ODS už jen procento

Volby do Poslanecké sněmovny by vyhrála opoziční ODS, ale dostala by jen o procento více hlasů než vládní ČSSD. Vyplývá to z volební prognózy společnosti Factum Invenio. Podle ní by mohli občanští demokraté k 25. říjnu počítat se ziskem 28 procent hlasů, sociální demokraté by jich dostali 27 procent. V květnu byl přitom mezi nimi rozdíl čtrnáctiprocentní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Z prognózy vyplývá, že v Poslanecké sněmovně by získala většinu buď levicová koalice ČSSD s KSČM, nebo velká koalice ODS s ČSSD. ČSSD a KSČM by ve dvousetčlenné sněmovně měly 109 křesel.

ODS a ČSSD by jich daly dohromady 126, tedy ústavní většinu. Koalice ODS a KDU-ČSL ani ČSSD a KDU-ČSL by nadpoloviční většinu neměly. ODS by získala 64, ČSSD 62, KSČM 47 a KDU-ČSL 27 mandátů.

Rozdíl mezi ODS a ČSSD se podle prognózy zmenšuje od letošního dubna, kdy ODS měla před ČSSD dvacetiprocentní náskok. V květnu mohla ODS získat o zhruba 14 procent a v červnu a září o 11 procent hlasů více než ČSSD. V červnu a září mohla ODS počítat se 33 procenty a ČSSD s více než 22 procenty hlasů.

Dosud nejblíže byla ČSSD občanským demokratům loni v září, kdy podle prognózy Factum Invenio mohla předpokládat, že by dostala jen o čtyři procenta hlasů méně než její pravicový konkurent.

Podle Factum Invenio výrazný nárůst voličské přízně, který v říjnu ČSSD zaznamenala, podpořilo odstoupení předsedy strany Stanislava Grosse a upevnění pozice premiéra Jiřího Paroubka. Nárůst popularity ČSSD nezastavily ani spory kolem policejního zásahu proti CzechTeku ani aféra s privatizací Unipetrolu.

Trend spočívající ve zmenšování rozdílu mezi oběma stranami zhruba odpovídá průzkumům veřejného mínění různých agentur. Časově se kryje s příchodem Paroubka do funkce premiéra. Právě za Paroubka se sociálním demokratům podařilo zastavit pokles voličských preferencí a strana začala dohánět do té doby jasně vedoucí občanské demokraty.

Premiér nechce výsledky volební prognózy přeceňovat. "Skutečně nejlepším průzkumem jsou volby, protože znám své papenheimské, to znamená sociální demokraty, tak bych nerad, aby si lehli opět na vavříny, jako spali donedávna, a chtěl bych, aby ty věci brali realisticky. Nicméně ukazuje se, že ten vzestupný trend podpory sociální demokracie tady je," řekl Paroubek.

Podle místopředsedy ODS Pavla Béma není kvůli průzkumu důvod ke dramatickému znepokojení. "ODS má svojí stabilní podporu, ta podpora je výrazná, neklesá, udržuje se na plus mínus třicetiprocentní hranici a já předpokládám, že s blížícími se volbami, s nástupem volební kampaně ODS dosáhne velmi slušného výsledku, který bude srovnatelný s výsledkem ve volbách regionálních," uvedl Bém.

Nejnovější prognóza společnosti Factum Invenio dále ukázala, že do Poslanecké sněmovny by se dostaly ještě KSČM a KDU-ČSL. Komunisté by dostali v říjnu skoro 21 procent a lidovci téměř 12 procent hlasů. V případě KSČM je to zhruba o dvě procenta méně než v září, ale o více než procento více než v červnu. KDU-ČSL by získala o dvě procenta hlasů více než v září, ale stejně jako v červnu.

Voleb do sněmovny by se ve druhé polovině října zúčastnilo skoro 54 procent oprávněných voličů, což je z dlouhodobého hlediska mírně podprůměrná hodnota. Více než dvě pětiny veřejnosti se k žádné straně nepřiklánějí - přes 16 procent oprávněných voličů neví, komu by dali hlas, a více než 24 procent oprávněných voličů účast ve volbách výslovně vyloučilo.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme