Výše doplatků na léky se po dubnovém skoku stabilizovala

Zatímco v prvních týdnech platnosti nové lékové vyhlášky dopláceli lidé zhruba o 17 procent více, v květnu se navýšení spoluúčasti pacientů pohybuje kolem 10 procent. Nejvíc se zvedly doplatky za běžné léky, například na nachlazení, ale i některá antibiotika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna

lékárna | Foto: Marián Vojtek

Podle šéfa České lékárnické komory Lubomíra Chudoby se už pacienti víc zajímají o levnější varianty léků: "Tím pádem se podařilo v lékárnách vyřešit spoustu případů, kdy na původně předepsaný lék měl pacient značně doplácet, ale lékárník mu bez problémů našel variantu, při které nedoplácel, buď vůbec nic, nebo částku stejnou jako v období před touto vyhláškou."

Na nestálou výši cen léků si lékárníci stěžují. Z toho plynou také různě vysoké doplatky. V lékárnách pak místo komunikace o zdravotním stavu řeší lékárník s pacienty finanční náklady na léčbu. Česká lékárnická komora bude tedy prosazovat takové reformní kroky, aby pacient věděl kolik, kdy a na co bude doplácet už v ordinaci.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví tomáše Cikrta sice stát nemůže pevné ceny léků zaručit, ale zná kroky, které by vedly k jejich předvídatelné ceně: "My tady chceme na jedné straně třeba dělat tendry na ceny léků a výrobce by se musel zavázat, že je bude držet delší dobu. Nebo dalším řešením u těch léků, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, ale je tam jen procentuální úhrada, je, aby byli výrobci povinni držet to procento."

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme