Chcete se otestovat na koronavirus? Ceny vyšetření pro samoplátce se pohybují i okolo tří tisíc korun

V Česku je čím dál tím více míst, kde se mohou nechat otestovat na koronavirus i samoplátci bez doporučení od lékaře nebo epidemiologa. Aktuálně je center více než šedesát. Většina nabízí vyšetření metodou PCR, některá i rapid testy nebo laboratorní vyšetření krve na protilátky proti novému typu koronaviru. Jak ukázalo srovnání jednotlivých odběrných míst, ceny se pohybují v poměrně širokém rozmezí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze se denní kapacita naplnila po zhruba čtvrt hodině od otevření. Testovací místa v Praze proto budou od pátku rozdávat pořadová čísla.

Testy zjišťující protilátky v těle z krve stojí většinou mezi 500 a 1 000 korunami | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Testy zjišťující protilátky v těle z krve – tedy takzvané rychlotesty, nebo přesnější laboratorní vyšetření odebrané krve – stojí většinou mezi 500 a 1 000 korunami. Může to být ale i dvojnásobek. Sdružené zdravotnické zařízení Krnov nabízí rapid test za 2 000 korun.

Soukromé laboratoře i nemocnice zajišťují také vyšetření metodou PCR, které je dražší. Zjišťuje se při něm, zda je člověk v danou chvíli nemocí COVID-19 infikovaný. Jde o metodu, při které se zpravidla odebírá stěr z nosohltanu, na výsledek se čeká i několik dnů a právě negativní výsledek tohoto vyšetření musí každých 30 dnů předkládat přeshraniční pracovníci.

Chytrá karanténa se rozeběhla naplno. Podle Prymuly odhalí dvě třetiny kontaktů nakaženého

Číst článek

Potvrzení o negativním RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 potřebuje podle vládních opatření také každý, kdo se do Česka vrací, pokud nechce podstoupit karanténu v délce 14 dnů.

PCR i za víc než tři tisíce

I v případě PCR vyšetření se ceny mezi jednotlivými odběrnými místy liší. Většinou se pohybují mezi 2 000 a 3 000 korunami. Například pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nabízí tento typ otestování za 2 190 korun, nemocnice Český Krumlov za 2 500 korun a některé nemocnice v Plzeňském kraji ještě dráže.

„Cena vyšetření 2800,- Kč odpovídá nákladům na provedení testu metodou PCR. Možná někde uvidíte nižší ceny, nejedná se zpravidla o vyšetření metodou PCR, takže tyto levnější testy nebudou na hranicích stačit,“ píšou na svém webu Domažlická a Klatovská nemocnice.

U některých zařízení cena přesahuje tři tisíce korun. To je případ Kroměřížské nemocnice, která si za PCR vyšetření účtuje 3 200 korun. „Vyhodnocování odebraných vzorků provádí externí laboratoř. Poplatek za vyšetření samoplátců tak z největší části pokrývá právě náklady na laboratorní testování, což je položka, kterou nejsme schopni ovlivnit. V ceně jsou také zohledněny náklady na odběrové pomůcky, dezinfekci, na samotný provoz odběrového místa ve venkovním areálu a další provozní náklady,“ vysvětlil Českému rozhlasu mluvčí Egon Havrlant.

Promořenost Čechů je podle studie kolektivní imunity nízká, pohybuje se v jednotkách promile

Číst článek

Třeba v Karlovarském kraji se nedávno podařilo cenu snížit: „Nechali jsme Karlovarskou krajskou nemocnici stanovit cenu testů pro samoplátce, která bude zahrnovat všechny položky. Tato cena skutečně odpovídá třem tisícům korun. Na druhou stranu ale chceme, aby byla cena přijatelná, nižší, protože někteří budou muset testy absolvovat třeba opakovaně. Proto jsme požádali vedení nemocnice, ať sníží poplatek na dva tisíce korun,“ uvedl hejtman Petr Kubis z hnutí ANO.

Ministerstvo ceny neovlivňuje

Seznam všech odběrových míst, nejen těch pro samoplátce, ale také těch, kam můžou s žádankou přijít indikovaní pacienti, je k dispozici na webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru.

Je potřeba měřit jiný parametr, zpochybňuje výsledky studie promořenosti vakcinolog Beran

Číst článek

Ceny ale resort podle vedoucí tiskového oddělení Renaty Povolné nijak nereguluje: „Cenu za vyšetření si stanovují jednotlivá odběrová centra. Zařízení se nyní hlásí sama, vyplní online formulář uvedený na našich webových stránkách. Následně je jim schválen provozní řád místně příslušnou hygienickou stanicí.“

Nejvíce míst nabízejících testování samoplátců je aktuálně v Praze, Jihočeském a Ústeckém kraji. Naopak nejméně ve Zlínském, Pardubickém a Libereckém kraji. Nová místa přibývají prakticky každý den.

Pokud se musíte nebo budete chtít nechat otestovat, pozor na to, jaké podmínky odběrová místa mají – do většiny je potřeba se objednat předem a často také požadují bezhotovostní platbu. Někde je možné přijet jen autem, protože se odběr provádí ve speciálních drive-in stanech.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme