Vzdušné síly v pohotovosti kvůli anonymní hrozbě

Pohotovost mají vzdušné síly armády České republiky. Anonym totiž hrozil teroristickým útokem na výškové budovy v Brně. Ve čtvrtek odpoledne zatím neznámý člověk zaslal na jedno z obvodních oddělení policie mobilem prostřednictvím SMS zprávy varování, že mohou být ze vzduchu napadeny tři budovy komplexu Chepos v Šumavské ulici. Ačkoliv jde nejspíš o planý poplach, armádní letectvo je podle mluvčího ministerstva obrany Milana Řepky v pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

armádní letouny | Foto: Luboš Pavlíček

"Vzdušný prostor nad danou lokalitou je pod zvýšeným monitoringem vzdušných sil Armády České republiky a pokud mám informace, tak by se obyvatelé neměli ničeho obávat," sdělil Radiožurnálu Milan Řepka.

Budovy Cheposu byly ještě ve čtvrtek evakuovány a bezvýsledně prohledány. Podrobnosti o anonymní hrozbě Radiožurnál získal od mluvčího brněnské policie Mojmíra Poppa. "Policie obdržela SMS zprávu, která upozorňovala na možné nebezpečí útoku na výškové budovy v Šumavské ulici v Brně. Tento útok měl podle této esemesky být veden ze vzduchu. Budova byla prohlédnuta a věc byla samozřejmě konzultována také se zástupci armády, kteří zajistili zvýšený dohled nad vzdušným prostorem."

budova Cheposu | Foto: Chepos
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Popp o anonymní hrozbě v Brně

Policie se podle mluvčího Poppa domnívá, že hrozba nebyla míněna vážně. "Prozatím veškeré skutečnosti, které byly zjištěny, nasvědčují tomu, že se jedná spíše o špatný vtip nějakého telefonisty, který bohužel ovšem stojí hodně peněz, zejména co se týká nasazení armády, a ty peníze půjdou z kapsy daňových poplatníků."

Podle mluvčího taktického letectva v Čáslavi Michala Prejzka zvýšená pohotovost znamená, že operátoři radarů a řídící letového provozu věnují zvýšenou pozornost letadlům pohybujícím se v oblasti jižní Moravy. Na ochranu Brna byl vyčleněn podle televize Nova i bojový vrtulník Mi-24 a bitevník L-159.

Případ byl předán orgánům činným v trestním řízení. Autorovi anonymu hrozí obvinění ze šíření poplašné zprávy.

Jana Zemanová, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme