VZP chce omezit současné předepisování léků, které mohou pacienta poškodit

Lékaři často předepisují léky, které mohou pacienta poškodit, pokud si je vezme současně. Zjistila to Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Teď si to chce vysvětlit s lékaři a napsat jim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

VZP sledovala přes milion nemocných ve Středočeském a Královéhradeckém kraji a došla k alarmujícím závěrům. Vážné zdravotní potíže kvůli současně užívaným lékům tam může mít přes pět a půl tisíce pacientů. Ty nejkřiklavější případy vyjmenovává Pavel Pechánek, ředitel krajské pobočky VZP pro Královéhradecký kraj.

„Jeden pacient měl předepsáno v jeden jediný den 23 různých léků. Další pacient měl předepsáno 80 různých léků za rok, každé čtyři dny jeden lék, což je pro toho pacienta zcela jistě zničující. My jsem s ním osobně mluvili a on si prostě nedá říct, ty lékaře obchází dál,“ řekl Pavel Pechánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová mluví o rizicích spojených s podáváním více léčiv v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Pro nemocné z toho plyne: poslechněte lékaře a nežádejte za každou cenu medikamenty, na které jste zvyklí.

K nežádoucím interakcím dochází napříč všemi skupinami pacientů i léků. Potvrzuje to ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

„Setkáváme se s tím zejména u chronických pacientů a u starších lidí, protože starší lidé jsou také obecně náchylnější k nežádoucím účinkům,“ uvedl Pavel Horák.

Které léky mají časté nežádoucí interakce, popisuje Veronika Prokešová, klinická farmaceutka v pražské motolské nemocnici.

„Asi nejvíc se nám stává to, že lékaři píší nesteroidní antirevmatika. Všichni víme, že bručeny a podobně jsou velice předepisovány nebo velice pacienty nakupovány. Problematika nesteroidních antirevmatik je určitě velice závažná, ale pak to jde napříč obory – v každém oboru je něco,“ řekla Veronika Prokešová.

Tablety, léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zdravotní pojišťovna nebude lékaře nijak postihovat a ani nemůže. Zjistila jenom to, že jeden pacient dostal léky dohromady. Mohl ale také třeba tři dny brát jeden prášek a pak druhý. VZP tedy doktorům napíše a pozve je na seminář. Projekt by se měl postupně rozšířit do celé republiky.

Všeobecná zdravotní pojišťovna vydá ročně za medikamenty na recept 23 miliard korun. Podle ředitele Horáka by mohla ušetřit na deset procent.

Ve druhé půlce roku by se také mohlo začít s elektronickým předepisováním léků pomocí elektronických zdravotních knížek, a to nejprve v krajích Vysočina a Karlovarském.

Hanka Shánělová, Lenka Militká, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme