Za nepovolené soukromé pochůzky v pracovní době může hrozit výpověď

Svévolné opuštění pracoviště je důvodem pro okamžitý vyhazov, rozhodl Nejvyšší soud v Brně. Posuzoval dovolání muže, který dostal výpověď, protože začátkem dubna 2009 sice přišel do práce, pak ale zmizel a zbytek pracovní doby strávil svými soukromými pochůzkami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Nejvyšší soud očekává, že tento verdikt bude pro všechny české soudy vodítkem pro posuzování podobných případů.

„Pokud člověk opustí bez vědomí zaměstnavatele pracoviště a práci nevykonává, a přesto vyžaduje odměnu, potom v podstatě jde o to, že svého zaměstnavatele okrádá o mzdu, na kterou mu vlastně nepřísluší nárok,“ uvedl mluvčí soudu Petr Knöttig.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek mluvil o některých důvodech k výpovědi

Upozornil, že takové chování je podle Nejvyššího soudu hrubým porušením pracovní kázně.

„Občanskoprávní a obchodní kolegium vydalo sjednocující právní názor, podle kterého člověk, který bez vědomí zaměstnavatele opustí pracoviště, v pracovní době si místo svých povinností řeší svoje soukromé věci, a přesto požaduje mzdu, respektive tedy vykazuje, že je na pracovišti, potom hrubým způsobem porušil pracovní kázeň a zaměstnavatel má plné právo s ním okamžitě zrušit pracovní poměr,“ dodal Knöttig.

S verdiktem souhlasí i vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

„Vzdálit z pracoviště se může jenom se souhlasem svého vedoucího zaměstnance. Takže pokud by mu vedoucí zaměstnanec dal souhlas, aby si šel vyřizovat soukromé věci, s tím že samozřejmě poté napracuje, pak by to bylo v pořádku,“ upozornil.

Podobné důvody k výpovědi se prý nevyskytují příliš často. V řadě podniků je totiž docházka kontrolována už jenom tím, že zaměstnanec spolupracuje se svými kolegy a nemůže si tedy dovolit pracoviště opustit.

Nejčastěji se k soudu podle Samka dostávají takzvaná neplatná rozvázání pracovního poměru.

„To je osudová věc, kdy člověk dospěje k závěru, že byl nespravedlivě vyhozen z práce, tak tam se samozřejmě brání, protože mu jde o jeho existenci. Zejména v době, kdy je vysoká nezaměstnanost, je jasné, že lidé využívají právní ochranu. Ty spory jsou častější a jsou také velmi dlouhodobé,“ vysvětlil.

Jana Zemanová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme