Za nepovolené soukromé pochůzky v pracovní době může hrozit výpověď

Svévolné opuštění pracoviště je důvodem pro okamžitý vyhazov, rozhodl Nejvyšší soud v Brně. Posuzoval dovolání muže, který dostal výpověď, protože začátkem dubna 2009 sice přišel do práce, pak ale zmizel a zbytek pracovní doby strávil svými soukromými pochůzkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Nejvyšší soud očekává, že tento verdikt bude pro všechny české soudy vodítkem pro posuzování podobných případů.

„Pokud člověk opustí bez vědomí zaměstnavatele pracoviště a práci nevykonává, a přesto vyžaduje odměnu, potom v podstatě jde o to, že svého zaměstnavatele okrádá o mzdu, na kterou mu vlastně nepřísluší nárok,“ uvedl mluvčí soudu Petr Knöttig.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek mluvil o některých důvodech k výpovědi

Upozornil, že takové chování je podle Nejvyššího soudu hrubým porušením pracovní kázně.

„Občanskoprávní a obchodní kolegium vydalo sjednocující právní názor, podle kterého člověk, který bez vědomí zaměstnavatele opustí pracoviště, v pracovní době si místo svých povinností řeší svoje soukromé věci, a přesto požaduje mzdu, respektive tedy vykazuje, že je na pracovišti, potom hrubým způsobem porušil pracovní kázeň a zaměstnavatel má plné právo s ním okamžitě zrušit pracovní poměr,“ dodal Knöttig.

S verdiktem souhlasí i vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

„Vzdálit z pracoviště se může jenom se souhlasem svého vedoucího zaměstnance. Takže pokud by mu vedoucí zaměstnanec dal souhlas, aby si šel vyřizovat soukromé věci, s tím že samozřejmě poté napracuje, pak by to bylo v pořádku,“ upozornil.

Podobné důvody k výpovědi se prý nevyskytují příliš často. V řadě podniků je totiž docházka kontrolována už jenom tím, že zaměstnanec spolupracuje se svými kolegy a nemůže si tedy dovolit pracoviště opustit.

Nejčastěji se k soudu podle Samka dostávají takzvaná neplatná rozvázání pracovního poměru.

„To je osudová věc, kdy člověk dospěje k závěru, že byl nespravedlivě vyhozen z práce, tak tam se samozřejmě brání, protože mu jde o jeho existenci. Zejména v době, kdy je vysoká nezaměstnanost, je jasné, že lidé využívají právní ochranu. Ty spory jsou častější a jsou také velmi dlouhodobé,“ vysvětlil.

Jana Zemanová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme