Zákon o veřejných zakázkách patří k nejčastěji novelizovaným normám

Málokterý zákon prochází tak často novelizací jako zákon o veřejných zakázkách. Během čtyř let k němu zákonodárci schválili už osmou novelu. Další, na které pracuje ministerstvo pro místní rozvoj, by měla jít do vlády během února příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Pojďme si nejdříve zrekapitulovat posledních šest měsíců. Na jaře přijali zákonodárci novelu, která z veřejných tendrů vylučovala firmy s akciemi na majitele. Řadě takovýchto firem, například energetickému gigantu ČEZ nebo Komerční bance, se to nelíbí.

České republice navíc kvůli této novele, která začala platit před měsícem, 15. září, podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského z Věcí veřejných hrozily arbitráže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Jeroným Tejc o tématu hovořil ve Světě o desáté Rádia Česko

V září prošel sněmovnou další návrh novely zákona o veřejných zakázkách, která má podle Jana Sixty, ředitele legislativně právní sekce na ministerstvu pro místní rozvoj, tento stav napravit a vrátit akciovým společnostem s akciemi na majitele možnost ucházet se o veřejné zakázky.

Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident, účinnosti má nabýt dnem vyhlášení.

„Zákon o zakázkách prochází kontinuální legislativní úpravou, což jeho uživatelům příliš neprospívá, většinou jsou tyto zásahy motivovány ať už transpozicí nějakých směrnic, které musíme zapracovat do českého právního řádu, protože nás k tomu vyzývá evropská legislativa. Pak samozřejmě je tu snaha tento zákon pořád opravovat ve směru zlepšení té jeho protikorupčnosti a zamezení jeho obcházení,“ uvedl Sixta.

Výsledkem by měla být devátá novela zákona č. 137 o veřejných zakázkách, za níž stojí poslankyně z Věcí veřejných Kristýna Kočí a Karolina Peak. Na ministerstvu pro místní rozvoj už ale vzniká další novela.

Ta by se měla soustředit na tři body: na zvýšení transparentnosti veřejných zakázek, na průběh vytváření zadávací dokumentace a na samotný proces výběru vítěze veřejné zakázky.

V Senátu je teď takzvaná technická novela, kterou navrhly poslankyně za VV Kočí a Peak. Ve sněmovně její zrychlené projednání zablokovali sociální demokraté a komunisté.

Sociální demokraté podle jejich poslance a stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce nesouhlasí s tím, že novela byla pojmenovaná jako technická.

„My jsme přesvědčeni, že ta novela je bytostně netechnická a týká se skutečně razantního zásahu do zákona, nebo do jeho novely, která byla schválena ještě před volbami. My jsme jako sociální demokraté prosazovali ještě před volbami, a činíme tak i nadále, aby v České republice byl zakázán institut akcií na majitele, které nejsou zaknihované, tedy anonymních akcií,“ řekl Tejc Rádiu Česko a pokračoval:

„To se nám nepovedlo a v rámci toho přetahování nakonec poslanci ODS navrhli, a hlasovala pro to téměř celá sněmovna, aby žádné společnosti, které mají tyto anonymní akcie, se nemohly ucházet o veřejné zakázky. Já jsem samozřejmě vnímal tuto věc jako nedostatečnou, na druhé straně byl to aspoň drobný pokrok. A proto jsme nesouhlasili, aby teď po volbách, kdy všechny strany před volbami hlásaly, že je potřeba, aby byly věci více transparentní, došlo ke změně zpět, bez jakékoliv náhrady.“

„Proto jsme zablokovali zkrácené projednávání a trvali jsme na kompromisu, který by ne vše zrušil bez náhrady, a kde by došlo pouze k úpravě, tak aby vyhovovala případně evropským předpisům. To se nám nakonec povedlo, a já jsme tomu rád,“ prohlásil Tejc.

Podle předkladatelek novely ale čím déle se oprava zákona bude oddalovat, tím palčivější bude hrozba případných žalob ze strany vyloučených společností nebo ze strany EU. To ale poslanec Tejc považuje za zbytečné strašení.

mta, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme