Zbrojovka chtěla dovážet vojenské vrtulníky bez povolení

Bez povolení ministerstva průmyslu a obchodu chtěla letos na jaře státní firma LOM dovážet z Ruska bojové a dopravní vrtulníky. Obchod v hodnotě více než 4 miliard korun měl částečně uhradit pohledávky Prahy vůči Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mi - 24 | Foto: Armáda ČR

Přestože úředníci ministerstva obrany a průmyslu tvrdí, že zbrojovka zákon neporušila, o dovoz vrtulníků se zajímají policejní vyšetřovatelé. Potvrdil to náměstek šéfa protikorupční policie Milan Šiška. Bližší informace ale prozradit nechtěl. "Obecně k případům na kterých pracujeme a nachází se ve stadiu prověřování, nemůžeme v této chvíli podávat žádné bližší informace," řekl Šiška.

O povolení k obchodu s vojenským materiálem přišla firma LOM kvůli svému dnes už bývalému řediteli Vratislavu Máslovi. Jako její statutární zástupce neměl totiž bezpečnostní prověrku. V době, kdy úřady ještě nerozhodly, zda zbrojovka povolení opět získá nebo ne, přitom jeden z jejích představitelů Radek Novotný ujišťoval ruskou stranu, že všechny potřebné náležitosti na české straně jsou vyřízeny a dodávky vrtulníků mohou bez problémů začít. Kopii faxu z letošního února, který Novotný poslal do Ruska, má Radiožurnál k dispozici.

Mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac vysvětluje, co v praxi znamená odebrání povolení: "Jestliže firma nemá povolení k obchodu s vojenským materiálem pro zahraničí, tak nemůže dostat licenci, a v tu chvíli nemůže obchodovat. Nikdo jí nemůže zakazovat, že bude s někým vyjednávat. Pokud to nebude se zeměmi, na které je uvaleno embargo. V takovém případě se nemůže ani vyjednávat."

Informace Radiožurnálu udivily členy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Tomáš Kladívko z ODS upozornil, že o problémech LOMu poslance nikdo neinformoval.

Jan Hrbáček, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme