Zemědělci obléhali Úřad vlády a centrum Olomouce

Asi dvě stovky zemědělců se ráno sešly před Úřadem vlády. Požadovali náhradu škod, které jim zbyly po letošní zimě a záruky, že vláda po vstupu do Evropské unie dorovná rolníkům přímé platby. Čeští zemědělci by totiž měli v prvním roce po vstupu dostávat jen čtvrtinu toho, co farmáři v Unii. Zemědělci protestovali také v centru Olomouce. Tam se sjelo asi 150 traktorů. Provoz ve městě ale nijak neblokovali. Obě demonstrace proběhly v poklidu a bez incidentů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest v Olomouci

protest v Olomouci | Foto: Vladislav Galgonek

Zemědělci přišli v půl deváté před úřad vlády. O dorovnání přímých plateb bude dnes totiž jednat kabinet. Materiál přinese do Strakovy akademie ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Materiál, který je nachystán a který jde do vlády, hovoří o 55 procentech jako o výchozí základně. Jedná se o faktické naplnění ujednání z Kodaně. Já jsem přesvědčen, že musíme vytvořit rovnocenné podmínky našim zemědělcům s podmínkami, které budou mít zemědělci v Litvě, Polsku, Maďarsku a jinde."

Zemědělci mají ale obavy, že to vzhledem k deficitu státního rozpočtu neudělá. To by způsobilo další velké problémy českému zemědělství, které se dostalo za poslední rok do velké krize, soudí ředitel zemědělského družstva z Loděnic na Opavsku František Mariánek. "Pokud nesplní vláda to, co vyjednala v Kodani a nedoplatí těch slíbených 30 procent v přímých platbách, tak to bude velmi zlé."

Zemědělci chtějí odškodnění také za ztráty, které jim způsobily rozmary počasí. I tento požadavek se bude snažit prosadit ministr Palas na dnešním jednání vlády - chtít bude v tomto případě 3 miliardy korun.

Dobře na tom nejsou zemědělci ani co se týče jejich platů - jak potvrzuje Jana Bondyová z Českého statistického úřadu. "Nejpomalejší růst z hlediska jednotlivých odvětví vykázalo zemědělství myslivost a souisející činnosti, kde se mzda zvedla pouze o 8 desetin procenta. Průměrná mzda je jen něco málo nad 12 tisíc," a to je o 3 tisíce korun méně, než je v tomto čtvrtletí průměrná hrubá mzda. Ta činí zhruba 15 a půl tisíce korun.

Markéta Kaclová, Jiří Blažek, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme