Zemědělci obléhali Úřad vlády a centrum Olomouce
Asi dvě stovky zemědělců se ráno sešly před Úřadem vlády. Požadovali náhradu škod, které jim zbyly po letošní zimě a záruky, že vláda po vstupu do Evropské unie dorovná rolníkům přímé platby. Čeští zemědělci by totiž měli v prvním roce po vstupu dostávat jen čtvrtinu toho, co farmáři v Unii. Zemědělci protestovali také v centru Olomouce. Tam se sjelo asi 150 traktorů. Provoz ve městě ale nijak neblokovali. Obě demonstrace proběhly v poklidu a bez incidentů.
Zemědělci přišli v půl deváté před úřad vlády. O dorovnání přímých plateb bude dnes totiž jednat kabinet. Materiál přinese do Strakovy akademie ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Materiál, který je nachystán a který jde do vlády, hovoří o 55 procentech jako o výchozí základně. Jedná se o faktické naplnění ujednání z Kodaně. Já jsem přesvědčen, že musíme vytvořit rovnocenné podmínky našim zemědělcům s podmínkami, které budou mít zemědělci v Litvě, Polsku, Maďarsku a jinde."
Zemědělci mají ale obavy, že to vzhledem k deficitu státního rozpočtu neudělá. To by způsobilo další velké problémy českému zemědělství, které se dostalo za poslední rok do velké krize, soudí ředitel zemědělského družstva z Loděnic na Opavsku František Mariánek. "Pokud nesplní vláda to, co vyjednala v Kodani a nedoplatí těch slíbených 30 procent v přímých platbách, tak to bude velmi zlé."
Zemědělci chtějí odškodnění také za ztráty, které jim způsobily rozmary počasí. I tento požadavek se bude snažit prosadit ministr Palas na dnešním jednání vlády - chtít bude v tomto případě 3 miliardy korun.
Dobře na tom nejsou zemědělci ani co se týče jejich platů - jak potvrzuje Jana Bondyová z Českého statistického úřadu. "Nejpomalejší růst z hlediska jednotlivých odvětví vykázalo zemědělství myslivost a souisející činnosti, kde se mzda zvedla pouze o 8 desetin procenta. Průměrná mzda je jen něco málo nad 12 tisíc," a to je o 3 tisíce korun méně, než je v tomto čtvrtletí průměrná hrubá mzda. Ta činí zhruba 15 a půl tisíce korun.