Schůze o bezpečnostních hrozbách a výrocích Babiše trvala šest hodin, pak ji poslanci přerušili

Sněmovna po šesti hodinách přerušila schůzi o bezpečnostních hrozbách a výrocích Babiše. Poslanci přitom odhlasovali, že bude možné jednat i přes noc. Pokračovat má ve středu ráno. Jednání hned po zahájení opustili poslanci za ANO svá místa a na sedačky umístili cedule. Koalice se poté pustila do kritiky Andreje Babiše (ANO). Premiér Petr Fiala mimo jiné uvedl, že šéfovi hnutí ANO je osud Česka lhostejný.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:12 19. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezprostředním impulzem pro svolání schůze byl Babišův e-mail, v němž žádal od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti). Vládní koalice ale upozorňovala zejména na to, jak Babiš komentuje zahraničněpolitické události, ale i bezpečnost. Předseda ANO v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu často opakuje, že je třeba mluvit o míru.

Poslanci hnutí ANO ihned po zahájení mimořádné schůze opustili svá místa ve sněmovně a nechali na nich cedule s různými nápisy. Z většiny byly nadepsané slovy „o tom se bavit nechtějí“ nebo „o čem se má mlčet“. Na cedulích  byly pak příklady věcí, které podle poslanců ANO vládní koalice ignoruje, třeba jako „nejvyšší zvyšování daní v historii ČR“, „o pokrytectví s HHC a tichém vínu“, „svou neschopností vyhnali zemědělce do ulic“ a dalšími. 

Opozice nemá jasný postoj, jestli podporuje Ukrajinu, nebo ji chce vydat Putinovi, tvrdí Michálek

Číst článek

Do jednacího sálu se někteří poslanci ANO vrátili po čtyřech hodinách, kdy byl schválen program schůze a začala rozprava i pro ty, kteří nemají přednostní právo. Ve svých vystoupeních hájili nepřítomného předsedu hnutí, vyčítali koalici, že neřeší skutečné problémy, doporučovali jí měřit všem stejně a poukazovali na předlistopadovou minulost prezidenta Petra Pavla.

Členové hnutí ANO striktně odmítli kritiku. „Kde je jaký důkaz o tom, že bychom nebyli prozápadní stranou? My jsme podporovali Ukrajinu, všechny zákony, všechna usnesení. Kde je Andrej Babiš bezpečnostním rizikem? My jsme vyhostili nejvíc ruských diplomatů po kauze Vrbětice a tak mohu pokračovat. Chceme důkazy,“ uvedla místopředsedkyně ANO Alena Schillerová.

‚Ohrožení postavení Česka‘

Před nimi vystoupil mimo jiné remiér Petr Fiala. Ten kritizoval předsedu opozičního hnutí ANO Babiše a jeho bývalou vládu, která podle ministerského předsedy měla jen marketingové sny. Fiala tvrdil, že osud Česka je Babišovi lhostejný. Opozice podkopává kroky koaličního kabinetu k zajištění bezpečnosti země, jde o hazardování s její budoucností, prohlásil Fiala v úvodu schůze svolané vládním táborem k bezpečnostním hrozbám.

Fiala zdůraznil, že zajištění bezpečnosti Česka je nyní s ohledem na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu osudovým úkolem, vyzdvihl pomoc napadenému státu. „Budeme čekat, až dojde Rusko až sem?,“ položil řečnickou otázku. Babišovy osobní útoky a „extremistická rétorika“ reálně ohrožují postavení a důvěryhodnost České republiky, uvedl premiér.

‚Udělejte mi podklady na toho zm**a.‘ Babiš chtěl citlivé informace o Lipavském

Číst článek

Zatímco v minulosti podle něho vlády s opozicí ve vnitřní i vnější bezpečnosti spolupracovaly, nyní opozice kroky kabinetu „cíleně podkopává“. „Je to hazardování s budoucností země,“ podotkl Fiala.

Nevědomá role trojského koně

Předsedy STAN Vít Rakušan uvedl, že marketing strachu, který Babiš používá, je účinným nástrojem k manipulování s lidmi. „Marketing strachu krátkodobě může přinést zisky, dlouhodobě páchá nevratné škody,“ poznamenal. Předseda STAN také prohlásil, že Babiš hraje, byť nevědomě, roli trojského koně v hybridní válce, a že pro dosažení vlastního cíle je schopen použít každého nástroje včetně těch nejničivějších a pro společnost těch nejzhoubnějších.

Místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek přirovnal Babiše kvůli jeho přístupu k hyenám a k praktikám někdejšího komunistického vůdce Klementa Gottwalda. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá Babiš žádné hodnotové ukotvení vyjma peněz a moci.

Babišův e-mail

V Babišově e-mailu ohledně Lipavského padlo i jedno vulgární slovo, za které se předseda ANO omluvil. Zároveň si v e-mailu vyžádal detaily o Lipavského rodině, dotazoval se, jestli má děti a jestli umí jazyky. Později Babiš odmítl, že by hledal kompromitující materiály, chtěl se prý jen Lipavského zeptat, jestli by poslal svoje děti do války.

Ze strany pětikoalice je krátkozraké označovat Babiše za hrozbu, reaguje komentátorka na svolání schůze

Číst článek

Babiše už minulý týden hájil místopředseda Sněmovny a jeho stranický kolega Karel Havlíček. Podle něj je rozdíl v tom, co si lidé píšou v soukromí a co je oficiální stanovisko. „Přece si nebudeme hrát na to, že člověk se chová kolem svých nejbližších jako Mirek Dušín. Podstatné je to, jakým způsobem to člověk prezentuje navenek, jakým způsobem se prezentuje oficiálně,“ říká Havlíček.

Babiš měl v úmyslu poslat zprávu svým spolupracovníkům. Přidal ale špatného adresáta – nestraníka za ANO Jana Rovenského z Litvínova – a ten zprávu zveřejnil. Požadavek vyvolat mimořádnou schůzi vznesl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Ten problém je, že když Honza Lipavský zcela jasně v televizi řekne, kam směřuje současná politika Andreje Babiše a osa Babiš, Fico, Orbán, Putin i vlastně ten narativ dezinformační scény, tak reakcí Andreje Babiše je, že chce diskreditovat Jana Lipavského, otírá se o jeho rodinu a zjišťuje si věci na jeho děti,“ vyjádřil se Bartoš k celé kauze.

Koaliční poslanci chtějí navrhnout usnesení, které se má týkat právě bezpečnostních hrozeb pro Českou republiku. Sněmovna má za sebou v posledních měsících už několik mimořádných schůzí z podnětu ANO. Opoziční hnutí na nich ale neuspělo s navrženým programem. Koaliční mimořádná schůze k bezpečnostním hrozbám se může protáhnout i na několik dnů.

vto, eso, tkz, jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme