Zloději se do bytů a domů nejčastěji dostávají oknem, stihnou to do pěti minut

Do průměrně zabezpečeného bytu se zloději dostanou do pěti minut. Vyplývá to z průzkumu mezi vězni odsouzenými za vloupání. V naprosté většině případů je to otevřeným nebo špatně zabezpečeným oknem. Další cesty jsou přes sklep nebo garáž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mříže, okno

Mříže, okno | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

„Nejčastěji vstupují přes okna, to je přes 80 procent, u domů převážně v nočních hodinách, u bytů naopak ve dne,“ potvrzuje obchodní ředitel společnosti Jablotron Alarms Alan Fabik.

Právě firma Jablotron, která vyrábí zabezpečovací zařízení, si nechala průzkum zpracovat. Ve třech věznicích oslovila zhruba 130 vězňů. O své zlodějské know-how se podělili překvapivě ochotně.

Pro zloděje je podle průzkumu největší překážkou alarm. Neradi také překonávají bezpečnostní dveře a bezpečnostní skla. Bojí se také hlídacích psů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obchodní ředitel Jablotronu Alan Fabík

Naopak většinu zlodějů neodradí kamerové systémy. Téměř polovina se jich pak setkala s tím, že klíč od bytu jejich majitelé schovali pod rohožku nebo do květináče.

Přes 80 procent zlodějů dostane tipy od známých, sledují také pohyb na ulici kolem objektu, zvyklosti obyvatel a také jak je zaplněná poštovní schránka.

Každý desátý zloděj si objekty tipuje pomocí sociálních sítí. Třeba na Facebook jsou někteří lidé schopni napsat, že odjíždějí na týden na dovolenou a doma nikdo nebude.

Více než 40 procent zlodějů se do bytů vydává záměrně v době, kdy majitelé spí. Obecně si ale stěžují, že je jejich řemeslo těžší než před deseti lety.

Průzkum mezi českými vězni se uskutečnil na konci loňského roku, tedy za pět minut dvanáct. Kdyby přišli lidé s dotazníky do věznic až po Novém roce, neměli by se koho ptát.

Igor Maňour, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme