Zrušení poplatků ve zdravotnictví poslala sněmovna k závěrečnému hlasování

Druhým čtením totiž prošel návrh Moravskoslezského kraje i komunistů. Definitivně by se mohlo hlasovat v pátek. Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková před poslanci poplatky hájila. To se ale nelíbilo opozičním sociálním demokratům. Podle poslance Davida Ratha by tento její postoj mohl znamenat i to, že by nemuseli někteří poslanci ČSSD hlasovat pro důvěru vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regulační poplatky

Regulační poplatky | Foto: Honza Ptáček

Poslanci jsou o krok blíž dalším snahám zrušit nebo omezit poplatky ve zdravotnictví. Druhým čtením totiž prošly oba opoziční návrhy, jejichž cílem je plošné zrušení všech poplatků. Uspěli tedy komunisté i Moravskoslezský kraj. Definitivně by se mohlo hlasovat ještě do konce týdne.

Program této mimořádné schůze svolané ČSSD, podpořili kromě poslanců ČSSD a KSČM i lidovec Ludvík Hovorka a nezařazení poslanci Věra Jakubková, Olga Zubová a Evžen Snítilý.

ČSSD by nemusela vyslovit důvěru úřednické vládě Jana Fischera, pokud bude trvat na zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví. Pohrozili tím dnes zástupci sociální demokracie David Rath a Zdeněk Škromach vzhledem k příznivému postoji nové ministryně zdravotnictví Dany Juráskové k poplatkům. Ta včera řekla při uvedení do úřadu, že by se systém poplatků měl zachovat. Podle Davida Ratha by ale měla být ministryně více neutrální.

Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes poprvé před poslance předstoupila. Zachování poplatků z titulu svého úřadu bránila: " Zachování poplatků ve zdravotnictví není ideologie, je to pouze postoj založený na faktech a na mé mnohaleté zkušenosti ve zdravotnictví a na zodpovědnosti vůči pacientům. Poplatky jsou sice nepopulární, ale pokud založíme své rozhodováni na faktech, pak musíme uznat, že fungují."

David Rath je přesvědčen, že by poplatky mohly být zrušeny už tento týden. V záloze má i kompromisní řešení, které by z placení vyčlenilo například starobní a invalidní důchodce, nebo lidi, které mají příjem nižší, než dvou-a-půl násobek životního minima.

Podle občanského demokrata Borise Šťastného už ale koalice kompromis u poplatků udělala minule. Teď už podle něj není na další ústupky prostor. "Osvobodili jsme část pacientů od placení regulačních poplatků, ať už hovoříme o dětech do 18 let, tak i o jasných úlevách pro seniory, snížili jsme limit pro hrazení poplatků a doplatků. Teď není žádný prostor pro žádné populistické návrhy," podotkl Šťastný.

K tématu si můžete také přečíst:
Ve středočeských lékárnách se budou znovu platit poplatky
Soud zakázal Středočeskému kraji vracet poplatky v jedné lékárně
Poplatkům ve zdravotnictví hrozí zrušení, myslí si poslanec Boris Šťastný (ODS)
Opozici se podařilo vrátit do hry plošné zrušení zdravotnických poplatků
Kraj zatím nesmí platit za pacienty poplatky v lékárně
Protikrizový plán pro zdravotnictví přijala vláda všemi hlasy
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme