K útoku na rezidenci afgánského ministra obrany se přihlásil Tálibán. Zemřelo při něm osm lidí

Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid ve středu řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábulem otřásly silné exploze | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu.

Silné exploze v Kábulu. Následovala střelba před sídlem ministra obrany

Číst článek

Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Tálibán v poslední době získal kontrolu nad značnou částí afghánského území. Jeho bojovníci zahájili velkou ofenzivu začátkem letošního května, kdy zahraniční síly začaly s poslední fází odchodu z této neklidné asijské země.

Novinářka Rahimi: Afghánské ženy dosáhly velkého pokroku a nechtějí se ho vzdát

Číst článek

Mluvčí afghánské armády podle Reuters uvedl, že ve městě Laškargáh, metropoli klíčové provincie Hílmand, byl vyhlášen stav nouze. Na místo míří posily a afghánské vojáky podporují i Spojené státy.

Ztráta Laškargáhu by pro vládu znamenala tvrdou ránu, protože kabinet slíbil, že obrání strategická místa. Tálibán totiž v uplynulých měsících ovládl mnoho venkovských okresů.

OSN v úterý uvedla, že v Laškargáhu za předchozích 24 hodin bylo zabito nejméně 40 civilistů. Místní obyvatelé vypověděli, že Tálibán ve městě převzal kontrolu nad některými rozhlasovými a televizními stanicemi a jeho bojovníci se snaží zabránit místním lidem v tom, aby pomáhali vládním jednotkám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme