K útoku na rezidenci afgánského ministra obrany se přihlásil Tálibán. Zemřelo při něm osm lidí

Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid ve středu řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábulem otřásly silné exploze

Kábulem otřásly silné exploze | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu.

Silné exploze v Kábulu. Následovala střelba před sídlem ministra obrany

Číst článek

Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Tálibán v poslední době získal kontrolu nad značnou částí afghánského území. Jeho bojovníci zahájili velkou ofenzivu začátkem letošního května, kdy zahraniční síly začaly s poslední fází odchodu z této neklidné asijské země.

Novinářka Rahimi: Afghánské ženy dosáhly velkého pokroku a nechtějí se ho vzdát

Číst článek

Mluvčí afghánské armády podle Reuters uvedl, že ve městě Laškargáh, metropoli klíčové provincie Hílmand, byl vyhlášen stav nouze. Na místo míří posily a afghánské vojáky podporují i Spojené státy.

Ztráta Laškargáhu by pro vládu znamenala tvrdou ránu, protože kabinet slíbil, že obrání strategická místa. Tálibán totiž v uplynulých měsících ovládl mnoho venkovských okresů.

OSN v úterý uvedla, že v Laškargáhu za předchozích 24 hodin bylo zabito nejméně 40 civilistů. Místní obyvatelé vypověděli, že Tálibán ve městě převzal kontrolu nad některými rozhlasovými a televizními stanicemi a jeho bojovníci se snaží zabránit místním lidem v tom, aby pomáhali vládním jednotkám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme