Bývalý třetí muž Vatikánu je vinen. Za zneužívání dvou chlapců hrozí australskému kardinálovi 50 let

Australský kardinál George Pell, dříve označovaný jako třetí nejvyšší muž Vatikánu, zneužil dva chlapce. Podle úterních zpráv tiskových agentur se na tom shodla porota australského soudu. Sedmasedmdesátiletému Pellovi, který veškerá obvinění popírá, hrozí až 50 let vězení. Řízení, které rozhodne o výši trestu, začne ve středu.

Tento článek je více než rok starý.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský kardinál George Pell, dříve označovaný jako třetí nejvyšší muž Vatikánu

Australský kardinál George Pell, dříve označovaný jako třetí nejvyšší muž Vatikánu | Foto: Erik Anderson | Zdroj: Reuters

Porota uznala Pellovu vinu po dvoudenním rozvažování jednomyslně již 11. prosince loňského roku. Soud ale verdikt zveřejnil až v úterý.

Vatikán ve své reakci uvedl, že „bolestivé“ zprávy o usvědčení kardinála australským soudem mnoho lidí šokovaly. Upozornil ale zároveň, že Pell před soudem zopakoval, že se cítí nevinný, a má právo se hájit až do vyčerpání všech procesních prostředků.

‚Preventivní opatření‘

Mluvčí Vatikánu Alessandro Gisotti rovněž uvedl, že papež František potvrdil „preventivní opatření“, která byla již dříve vůči Pellovi přijata, včetně zákazu sloužit na veřejnosti mši a být v jakémkoli kontaktu s nezletilými.

‚Využil mého strachu a donutil mě k potratu.‘ Sexuální násilí na dětech se nevyhýbá ani českým církvím

Číst článek

Pell podle poroty zneužil dva 13leté chlapce, které v roce 1996 přistihl upíjet mešní víno v melbournské katedrále svatého Patrika.

Kardinál Pell vždy vystupoval jako silný zastánce tradičních katolických hodnot – hájil konzervativní stanovisko v otázce manželství osob stejného pohlaví i antikoncepce a trval na zachování kněžského celibátu.

Vyloučení ze sboru

Podle médií Pell údajně zneužíval či obtěžoval chlapce od 70. do 90. let. Pellovu pověst dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup v Melbourne a později v Sydney.

Papež František k Pellovu případu v minulosti řekl, že se vyjádří, až soud rozhodne. Loni 12. prosince, tedy den po verdiktu poroty, papež kardinála vyloučil ze sboru svých poradců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme