Místo 49 jel vlak ze Seattlu víc než 129 kilometrů v hodině. Vlakové neštěstí si vyžádalo tři oběti

Vlak, který v pondělí vykolejil v americkém státě Washington, překročil rychlost. Potvrzují to data z černé skříňky nalezené v jedné z lokomotiv. Vlak podle těchto údajů jel zhruba o 80 kilometrů v hodině víc, než měl. Při nehodě zemřeli nejméně tři lidé. Dalších víc než 70 je zraněných.

Aktualizujeme Seattle (Aktualizováno: 12:10 19. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí amerického úřadu pro bezpečnost v dopravě Bella Dinh-Zarrová odmítla spekulovat o příčinách nehody. Připustila ale, že vlak jel podstatně rychleji, než měl.

„Podle dosavadních zjištění vlak jel 129 kilometrů za hodinu v úseku, kde je povolená rychlost 49 kilometrů v hodině," řekla.

Na místě nehody vystřídal v úterý ráno záchranáře dvacetičlenný tým, který má vyšetřit příčinu neštěstí. Vlak vykolejil na trati Seattle-Portland během zahajovacího dne provozu nové, rychlejší linky.

Ta měla zrychlit cestování mezi oběma městy na 25 minut. Jeden z pasažérů TV CBS řekl, že po havárii selhaly nouzové východy a lidé prokopávali okna, aby se z vlaku vyprostili. Několik vagonů navíc v ranní špičce spadlo z mostu na rušnou mezistátní dálnici a zničilo projíždějící auta.

Dálnice je směrem na jih stále zavřená. Část vlaku skončila v lese a záchranáři museli použít i motorové pily. Americké úřady a policie zatím potvrdily tři oběti nehody.

První jízda soupravy

Ve vlaku se podle přepravní společnosti Amtrak v době nehody nacházelo 77 cestujících a pět členů posádky.

Reportér stanice NPR Martin Kaste upozornil, že šlo o první jízdu soupravy po rychlejší trati, která kopíruje trasu dálnice. Doposud totiž jezdil po klikaté trase na pobřeží. „Něco se evidentně pokazilo,“ dodal.

Z dostupných fotografií je patrné, že nejméně jeden vagon se na dálnici I-5 zřítil a další dva z mostu zůstaly viset.

„Zraněno je i několik řidičů z aut na dálnici,“ oznámil úřad. „Žádní mrtví ale mezi motoristy nejsou.“ O nehodě už informovali i prezidenta Donalda Trumpa. Podle mluvčí Bílý dům situaci sleduje.

'Jako bychom jeli z kopce' 

Televize CBS uvádí, že nouzové otevírání dveří nefungovalo správně a pasažéři museli rozbíjet okna, aby se dostali ven.

„Najednou jsme pocítili houpání a slyšeli skřípání a bylo to, jako bychom jeli z kopce. Pak nás to hodilo o sedadla, okna se rozbila, zastavili jsme a z vlaku začala téct voda. Lidé křičeli,“ popsal televizi svědek Chris Karnes.

Společnost Amtrak na twitteru oznámila, že o nehodě ví a že podrobnější informace o ní sdělí, jakmile je bude mít. V krátkém prohlášení železniční operátor uvedl, že z místa jsou hlášeni zranění. Vlak podle Amtraku jel na lince ze Seattlu do Portlandu ve státě Oregon.

Před místem varovali

Podle vyšetřovatelů, kterých by na místě měly pracovat dvě desítky, je zatím příliš brzy na dohady, co bylo příčinou tragédie.

Někdejší vrchní inspektorka ministerstva dopravy Mary Schiavová se nechala slyšet, že před zprovozněním linky panovaly obavy. Místní politici se podle ní k nápadu pustit na trať soupravu jedoucí takovou rychlostí vyjadřovali „velmi kriticky“. „V určitém místě se (vlak) musí napojit na meziměstskou linku a oni varovali, že bude nevyhnutelné, aby v zatáčkách zpomalil,“ vysvětlila CNN. Trať byla upravena a vyzkoušena začátkem prosince.

mos, jkb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme