Poslední bombardování Idlibu vyhnalo z domovů už přes 30 tisíc lidí, tvrdí OSN

Nejnovější bombardování syrské armády a jejího spojence Ruska v povstalci ovládané severozápadní syrské provincii Idlib přinutilo více než 30 tisíc lidí opustit své domovy. S odkazem na sdělení představitele OSN o tom informovala agentura Reuters. Idlib je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády a značnou část provincie kontrolují radikální islamisté. Syrská armáda a Rusko začaly Idlib a přilehlé oblasti opět bombardovat minulý týden.

Damašek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupá nad městem Idlib po útoku syrské armády

Město Idlib po útoku syrské armády. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„K datu 9. září bylo v severozápadní Sýrii přinuceno opustit své domovy 30 545 lidí. Odešli do různých částí provincie Idlib,“ uvedl David Swanson z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA).

Damašek, jehož spojenci jsou Rusko a Írán, se v uplynulých týdnech připravoval na vojenskou ofenzivu s cílem vyhnat své odpůrce z provincie Idlib a přilehlých oblastí.

Syrská vláda má právo převzít kontrolu, prohlásil Putin. Idlib je podle něj třeba zbavit radikálů

Číst článek

Syrská armáda začala Idlib bombardovat s pomocí Ruska již začátkem září. Uvádí však, že cílem nejsou civilisté, ale teroristé. Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja minulý týden prohlásil, že v Idlibu působí „40 až 45 ozbrojených skupin, tedy 50 tisíc lidí“. Skupina An-Nusra, hlásící se k teroristické síti Al-Káida, má podle něj 16 tisíc členů a ty skupiny, které jsou připraveny dohodnout se na příměří, čítají 13 tisíc lidí.

Swanson v pondělí uvedl, že se od minulého pátku zintenzivnilo ostřelování a bombardování severní části provincie Hamá a jižní části Idlibu. Doplnil, že 47 procent lidí, kteří byli přinuceni opustit domovy, je teď v táborech pro vysídlené, 29 procent uprchlo za příbuznými, 14 procent je v neoficiálních táborech a deset procent v pronajatém ubytování.

Nejhorší humanitární katastrofa 21. století

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock v pondělí v Ženevě před setkáním s představiteli humanitárních agentur OSN řekl, že ofenziva v Idlibu by se mohla proměnit v nejhorší humanitární katastrofu 21. století, pokud se ohromné ztrátě lidských životů nezabrání.

Prezidenti Ruska, Íránu a Turecka se setkali minulý pátek v Teheránu a hovořili o situaci v Idlibu. Na klidu zbraní v oblasti se nedomluvili, zmínili se nicméně o nutnosti chránit civilisty.

Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i skupinám islamistů, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky.

Zároveň se kvůli situaci v Idlibu konalo zasedání RB OSN. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že bojovníci v provincii by měli dostat ultimátum pro stažení z oblastí obývaných civilisty.

V Idlibu a přilehlých povstalci ovládaných oblastech v provinciích Hamá, Latákíja a Halab (Aleppo) žijí asi tři miliony lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme