Před branami unie. Bosna a Hercegovina si neví rady s uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy

V Bosně a Hercegovině zůstávají tisíce uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Evropy. Balkánská trasa, přes kterou proudily do Evropy statisíce lidí z Blízkého Východu a Afriky, je už tři roky zavřená. Lidé hledající nový domov ale z Balkánu nezmizeli. Třeba v Bosně a Hercegovině jsou stále tisíce lidí, kteří tam uvízli. Ty, kteří se pokusí přejít hranice nelegálně, chorvatská policie chytá a vrací a Bosna si s nimi neví rady.

Od zpravodaje z místa Sarajevo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci v Bosně a Hercegovině (ilustrační snímek).

Migranti z Balkánu nezmizeli, v Bosně a Hercegovině po uzavření této trasy uvízly tisíce lidí. (Ilustrační snímek) | Foto: Dado Ruvić | Zdroj: Reuters

S uprchlíky, kteří uvízli před branami Evropské unie, státní správě pomáhají dobrovolníci ze všech koutů světa. 

„Opustil jsem svou zemi, myslím, v dubnu. Šel jsem z Alžírska do Turecka s pasem i vízem,“ říká čtyřiadvacetiletý Osam z Alžírska. Na cestě je už téměř rok, v Sarajevu pak dva měsíce. V komunitním centru, které zde nedávno otevřeli dobrovolníci z celého světa, tráví většinu svých dnů. „Nechodíme sem jen kvůli jídlu, ale také kvůli hrám, popovídat si a tak,“ vysvětluje.

Zaháněním migrantů do Bosny porušujete lidská práva, obvinila organizace Chorvatsko. To se brání

Číst článek

Dobrovolníci přicházejí z celého světa. Jednou z nich je také Němka Mara, která zde pomáhá více než dva měsíce. „Lidé, kteří tu teď jsou, většinou nechtějí zůstat. Je to jen tranzitní země. Zasekli se tu, protože je pro ně neuvěřitelně náročné překonat chorvatské hranice. Při pokusech o překročení jsou násilně vraceni zpátky, často jsou poměrně silně zbiti a poraněni. Bosenská infrastruktura je nedokonalá, vše musíme řešit sami. Uprchlíci spí ve stanech, opuštěných domech a ve squatech bez elektřiny, toalety nebo vody,“ popisuje situaci dobrovolnice.

Za zkušenost s prací v komunitním centru je Mara ráda. „Dalo mi to jinou perspektivu. Dostala jsem se mimo západoevropskou bublinu. Tohle je skutečně hranice Evropské unie. Já se jednou vrátím ke svému normálnímu životu v Německu, možná začnu studovat. Tihle lidé tu ale budou stále čekat a marnit obrovskou část života v uprchlických táborech nebo ve squatech,“ říká.

Bosna, nová zastávka na cestě na Západ? Chudou zemi testují migranti a žádosti o azyl

Číst článek

V centru pomáhá také britská lékárnice Bira, která má na starosti mimo jiné obsluhu stolů v jídelně. Do Bosny přijela pomáhat na dva týdny – tráví tak svou dovolenou. „Těším se. Právě jsem nakrájela asi třicet chlebů, doufám, že to někdo sní,“ směje se.

Během dne zde mohou lidé trávit čas hrami, studiem jazyků nebo sportem. Denně do komunitního centra na oběd a večeři přichází kolem 200 lidí. Spolu s dobrovolníky se střídají v obsluze stolů, rozdělování jídla a umývání nádobí. V Bosně je momentálně podle místních úřadů asi 23 tisíc registrovaných uprchlíků z Blízkého východu a Afriky.

Magdaléna Fajtová, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme