Desetitisíce lidí bez elektřiny, dopravní chaos. Británii zasáhla bouře Emma

Přes Británii se přehnala sněhová bouře Emma. V Irsku bylo při jejím vrcholu bez elektřiny kolem 120 000 domácností a život se tam v pátek prakticky zastavil. Nejsilnější výstraha ale na východě země platí až do sobotního rána. V Británii si v pátek extrémní počasí zřejmě vyžádalo další dva životy a na londýnském letišti Heathrow kvůli němu zrušili 370 letů.

Dublin/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik hodin se stálo na silnici A14 severně od Londýna.

Sněhové závěje na britských silnicích. | Foto: Darren Staples | Zdroj: Reuters

Podle meteorologů je aktuální zimní počasí na Britských ostrovech nejhorší za posledních 30 let. Britský Met Office informoval, že oficiálně padl rekord nejnižší teploty pro 24hodinové období během měsíce března. Zejména ve Skotsku a severní Anglii přitom podle zpravodajské společnosti BBC může mimořádná zima trvat až do konce příštího týdne.

Severovýchod USA zasáhla silná bouře, o život připravila pět lidí

Číst článek

 Irsko ve sněhových závějích

V Irsku a Británii bylo v pátek zrušeno přes 1 900 letů, napsal deník The Guardian. Zcela uzavřená zůstala letiště v Dublinu, Corku a v Cardiffu. Letiště ve Skotsku, kde mráz mírně polevil, se otevřela, avšak cestující tam museli počítat se zdržením či rušením letů. Omezení se dotkla i spojení s Prahou. Podle stránek Letiště Václava Havla byly zrušeny dva páry letů mezi českou metropolí a Dublinem, dále lety do Londýna (City), Bristolu a Glasgow. Zrušen byl také spoj na Heathrow, kde se neuskutečnilo 30 procent letů.

Nejhůře dolehla Emma na jihovýchod Irska, kde se údajně tvoří až dvoumetrové závěje. Doporučení nevycházet ven sice odpoledne přestalo platit, úřady však stále žádají obyvatele, aby nevyjížděli na silnice a na několika místech prodloužily platnost červené výstrahy až do sobotních 9:00 místního času (10:00 SEČ).

„Země musí dnes víceméně setrvat v hibernaci“, řekl v sobotu vicepremiér Simon Coveney. V Irsku se v pátek neobchodovalo na burze, zavřené byly také všechny školy a většina vládních institucí. Některé školy prý nemusí otevřít ani v pondělí.

Miliardové škody

Spoustu práce teď bude mít stát s odstraňováním následků a úřady varovaly, že do některých míst nemusí pomoc dorazit i několik dní. Po výpadku dodávek elektřiny pro asi 120 000 domácností, bylo v pátek odpoledne bez proudu stále asi 26 000 odběratelů. Premiér Leo Varadkar ujistil, že dopravit k lidem potraviny a palivo je nyní prioritou vlády. Web independent.ie odhaduje, že aktuální rozmary počasí vyjdou irskou ekonomiku na přibližně 116 milionů eur (téměř tři miliardy Kč).

Na mnoha místech Irska napadlo podle meteorologů 40 centimetrů sněhu a poprvé od roku 2010 dostal výraznější sněhovou nadílku i Dublin. Další podobnou dávku sněhu už meteorologové neočekávají, dále však v pobřežních oblastech hrozí záplavy. Ty se vyskytly už v pátek například i v jižní části Dublinu. Sníh nebo smíšené srážky navíc mají pokračovat v průběhu noci.

Chaos vládne i v Británii

Dopravní chaos v pátek přetrvával také v Británii, kde stovky aut zapadlých ve sněhu pomáhala vyprošťovat armáda. Úřady v mnoha oblastech vyzývaly obyvatele, aby cestovali jen v případě absolutní nutnosti, podle šéfa dopravní policie pro hrabství Devon, Cornwall a Dorset šéfinspektora Adriana Leiska ale někteří lidé varování nedbali. „Když musíme osvobozovat vás, může to znamenat ohrožení života někoho jiného,“ uvedl.

Obrovské výpadky provázely železniční dopravu po celé Británii. Odpoledne byly nečekaně pozastaveny všechny odjezdy z nejrušnějšího britského nádraží, londýnského Waterloo, nakonec ale bylo oznámeno, že vlaky budou jezdit až do večerních hodin.

Odtajněné dokumenty: královnu Alžbětu II. chtěl v roce 1981 zabít sedmnáctiletý Novozélanďan

Číst článek

V západní a centrální Anglii a Walesu bylo s příchodem večera přes 13 000 odběratelů bez proudu poté, co ve Walesu napadlo místy půl metru sněhu. Naopak zřejmě nedojde ke kritickému nedostatku plynu, před kterým poprvé po osmi letech ve čtvrtek varoval dodavatel National Grid. V pátek své varování stáhl.

Další oběti

K asi 60 obětem extrémního počasí v Evropě v Británii v pátek zřejmě přibyly další dvě. V hrabství Devon zemřel 70letý muž, kterého předtím zachránili z útesů u města Torquay. Ve Skotsku pak bylo nalezeno tělo podle všeho patřící Alison Foxové, která si ve čtvrtek odpoledne vyšla na procházku do kopců u města Menstrie.

Varování kvůli sněhu nebo mrznoucím srážkám budou v Británii platit i o víkendu, půjde už ale pouze o nejnižší stupeň výstrahy. Největším problémem nyní mohou být záplavy způsobené táním sněhu. Napříč Anglií je v platnosti 36 oranžových a 15 červených výstrah. Mimořádně chladné počasí by se pak podle národní meteorologické služby mohlo udržet i celý příští týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme