Británie, Německo a Nizozemsko vyzvaly své občany, aby okamžitě opustili Benghází

Ihned opusťte Benghází, žádají své občany vlády Británie, Nizozemska a Německa. Evropští diplomaté varují, že cizincům hrozí v tomto libyjském městě reálné nebezpečí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obávaný pátek proběhl v libyjském Benghází v poklidu a bez násilností

Obávaný pátek proběhl v libyjském Benghází v poklidu a bez násilností | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Jako první s tím přišli britští diplomaté. „V tuto chvíli máme důvěryhodnou a konkrétní informaci o možné teroristické hrozbě,“ oznámil náměstek britského ministra zahraničí David Lidington. Podrobnosti ale zveřejnit odmítl.

Společnost Air Malta kromě toho odvolala lety do Benghází.

Varování před cestami do Libye vydalo před časem i české ministerstvo zahraničí. Podle něj jsou bezpečností poměry v Libyi velmi nestabilní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzvu několika evropských zemí a aktuální situaci v Libyi komentoval zahraniční redaktor ČRo Martin Dorazín

Podle zahraničního redaktora ČRo Martina Dorazína, který v době konfliktu působil v Libyi, cizinců v Benghází nebude mnoho.

Celkový počet Evropanů, kteří se tam nachází, zatím není známý. Nejspíš však nepůjde o stovky, ale o desítky lidí, kteří tam působí jako pracovníci firem, diplomaté nebo novináři. Britské úřady evidují v Benghází zhruba deset Britů.

Britové a další Evropané úplně opustit Libyii nemusí. Varování se týká přímo Beneghází a východní části země. „To je jedna z možností, jak opustit horkou půdu. Mohou nasednout na vnitřní linku a odletět do Tripolisu,“ vysvětluje Dorazín.

Informace Britů o teroristické hrozbě podle jeho slov mohou mít spojitost s aktivizací islamistů ve východní Libyi a s aktuálním vývojem v Alžíru a Mali.

Po pádu Kaddáfího v Libyi klid nezavládl

Rozbouřená situace v zemi dva roky po pádu režimu plukovníka Muammara Kaddáfího stále neutichá.

Útoky proti západním cílům představují po nedávném francouzském vojenském zásahu v Mali velkou hrozbu.

Smrt amerického velvyslance Christophera Stevense a tří dalších občanů USA během zářijového útoku islamistů na americkou ambasádu v Benghází ukázala, že libyjská vláda nemá bezpečnost v zemi pod kontrolou.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová převzala za smrt velvyslance zodpovědnost.

Šéfka americké diplomacie požaduje lepší ochranu zastupitelských úřadů Spojených států v nestabilních zemích. "Je naší povinností zajistit, aby se nic podobného neopakovalo," prohlásila Clintonová.

Jaromír Marek, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme