Válka proti plastům pokračuje. Británie se chystá zdvojnásobit poplatek za jednorázové tašky

Británie se chystá na deset pencí (2,90 Kč) zdvojnásobit poplatek za plastové tašky na jedno použití, které zákazníkům poskytují největší maloobchodní prodejci v zemi. Současně by se povinnost zpoplatňovat tašky rozšířila na všechny obchody. Vyplývá to z plánu, který ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova a které jsou nyní předmětem osmitýdenního připomínkového období.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie se chystá na deset pencí (2,90 Kč) zdvojnásobit poplatek za plastové tašky na jedno použití

Británie se chystá na deset pencí (2,90 Kč) zdvojnásobit poplatek za plastové tašky na jedno použití | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Vláda odhaduje, že malé a středně velké firmy spotřebují každý rok přes tři miliony těchto tašek. Přitom doba rozkladu materiálů, z nichž jsou tyto sáčky vyrobeny, dosahuje až 1000 let.

Stávající poplatek pěti pencí, který byl zaveden v roce 2015, podle vládních údajů snížil průměrnou roční spotřebu jednorázových tašek na osobu ze 140 na 19.

Plastová pohroma dosáhla do všech koutů Země, hlásí OSN. Navrhuje zákazy a zdanění

Číst článek

„Zbavili jsme se více než 15 miliard plastových tašek. My ale chceme udělat pro ochranu naší drahocenné planety ještě víc a dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) zveřejněný plán urychlí další změnu chování,“ prohlásil ministr životního prostředí Michael Gove.

Válku plastům vyhlásila premiérka Tereza Mayová. V lednu vytyčila plány na odstranění veškerého zbytného plastového odpadu do roku 2042. Její vláda už zakázala drobná plastová mikrovlákna v kosmetice a navrhla program zálohování plastových lahví, připomíná agentura Bloomberg.

V České republice nesmějí obchody dávat plastové tašky zdarma od začátku letošního roku. Příslušná novela zákona o obalech ale cenu plastových tašek přímo nestanovuje, prodejci musejí požadovat alespoň takovou částku, která pokrývá pořizovací náklady na danou tašku. Podle tloušťky materiálu se ceny standardních tašek pohybují zhruba do pěti korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme