Bývalý britský premiér Brown obvinil mediálního magnáta Murdocha ze lži

Z vědomé lži obvinil mediálního magnáta Ruperta Murdocha bývalý britský ministerský předseda Gordon Brown. Ten svědčil před vyšetřovací komisí soudce Levesona, která se snaží rozmotat klubko vztahů mezi politickými špičkami v Británii a sdělovacími prostředky. Podle Browna se Murdoch snažil komisi svést na falešnou stopu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý britský premiér Gordon Brown s manželkou Sarah

Bývalý britský premiér Gordon Brown s manželkou Sarah | Zdroj: Reuters

Bývalý labouristický premiér Gordon Brown rezolutně popřel, že by kdy Murdochovu impériu „vyhlásil válku."

„Konverzace tohoto druhu nikdy neproběhla, nedopustil jsem se žádné výhrůžky a jsem šokovaný, že to někdo tvrdí," uvedl před Levesonovou komisí Brown.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne mluvil o podrobnostech kauzy zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

Murdoch pod přísahou během svědecké výpovědi prohlásil, že mu Brown pohrozil v září 2009 poté, co jím vlastněný deník The Sun začal podporovat Konzervativní stranu.

Expremiér ostře zaútočil také na Murdochovu chráněnkyni Rebeku Brooksovou a její svědectví.

Gordon Brown podle vlastních slov nedal nikdy souhlas s tím, aby média otiskla informace o vážné nemoci jeho malého syna, který trpí cystickou fibrózou. „Byli jsme se ženou v roce 2006 postaveni až před hotovou věc," řekl bývalý ministerský předseda.

Gordon Brown se mohl obrátit na komisi pro stížnosti na tisk a žádat omluvu nebo na soud a žádat kompenzaci. Neudělal to prý proto, že komise by se jeho případem vůbec nezabývala.

Britská média směšují fakta s názory, uvedl před Levesonovou komisí Gordon Brown

Číst článek

Brown dnes také řekl, že kvalitu novinářské práce snižují internetová média, která nemají žádné standardy práce a bylo by vhodné je regulovat. „Že někdo z kolébky demokracie začne mluvit o tom, že by se měl regulovat internet, je něco pozoruhodného a stálo by za to, aby o tom celá naše civilizace začala uvažovat,“ zmínil ve Stalo se dnes publicista Karel Hvížďala.

Nadvláda médií

Před speciální vyšetřovací komisí vypovídal také ministr financí George Osbourne, který získal do služeb konzervativců bývalého šéfredaktora nedělníku News of the World Andyho Coulsona. Ten ale musel kvůli aféře s odposlechy na místo mluvčího vlády rezignovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes mluvil spolupracovník ČRo ve Velké Británii Ivan Kytka a spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Při výslechu George Osbourna se mluvilo hlavně o tom, nakolik šla současná vláda na ruku společnosti News Corporation, která chtěla ovládnout televizní společnost BSkyB. Osbourne dnes tvrdil, že rozhodování, zda měl Rupert Mudroch - kterému už mu patřily dva vlivné deníky a tři týdeníky - získat i televizi, bylo prý nutné zlo, kterému by se byla vláda raději vyhnula.

Jak řekl ve Stalo se dnes spolupracovník ČRo ve Velké Británii Ivan Kytka, nebýt loňské aféry s odposlechy by dnes asi BSkyB Mudrochově společnosti News Corporation patřila. To by se prý ale stalo i během vlády Brownova kabinetu, protože ministři se nedokázali nebo nechtěli vlivným médiím postavit.

Jiří Hošek, Karel Hvížďala, Ivan Kytka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme