Zaměstnanci českého velvyslanectví v Moskvě opustili ruské území. Byli označeni za nežádoucí

Dva zaměstnance českého velvyslanectví v Moskvě, které tento týden označila tamní diplomacie za nežádoucí, opustili ve středu ruské území. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí české ambasády v Moskvě Jan Jindřich. Vypovězení je odvetou za vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy kvůli ricinové kauze, během níž se ocitli tři čeští komunální politici pod policejní ochranou.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček, Rusko vyhostilo jednoho diplomata a jednoho zaměstnance technického personálu. „Mohu potvrdit, že v jednom případě šlo i o zástupce Českého centra,“ uvedl Petříček. Podle mluvčí resortu Zuzany Štíchové se vyhoštění vracejí autem.

Rusko jako odvetu za vypovězení svých diplomatů vyhostilo dva zaměstnance ambasády v Moskvě

Číst článek

Černínský palác jména dotyčných nechce zveřejnit. „Tyto informace dál už precizovat nebudeme vzhledem k tomu, že se jedná o naše pracovníky a otázku jejich osobní bezpečnosti,“ řekl Radiožurnálu mluvčí české ambasády v Moskvě Jan Jindřich. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák v úterý v České televizi uvedl, že byla vyhoštěna ředitelka Českého centra v Moskvě a zaměstnankyně Českého domu.

Oba vypovězení zaměstnanci, kteří byli Ruskem označeni za nežádoucí, dostali lhůtu do středeční půlnoci, aby zemi opustili i se svými rodinami.

O vyhoštění dvou Čechů informovalo ruské ministerstvo zahraničí českého velvyslance Vítězslava Pivoňku v pondělí. Čeští představitelé zdůraznili, že problém vznikl na ruské straně. Vyhoštění českých pracovníků ale očekávali, protože v diplomacii je obvyklé na takové kroky reagovat recipročně. Petříček v pondělí řekl, že po ruském rozhodnutí považuje problém za vyřešený.

Česko 5. června vypovědělo dva ruské diplomaty v reakci na kauzu údajné hrozby pražským komunálním politikům jedem ricin dovezeným z Ruska. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme