Stíhačky, letadlové lodi, raketové systémy. Čína zvýší armádní rozpočet o 7,5 procenta

Čína letos zvýší svůj obranný rozpočet o 7,5 procenta proti hodnotě z loňského roku. Podle agentury Reuters to plyne z finančních plánů zveřejněných v úterý na úvod každoročního zasedání parlamentu. Loni rozpočet na armádu vzrostl o 8,1 procenta.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde o první podobné plavidlo, které si Čína sama postavila.

Čína chce investovat do stíhaček s protiradarovou technologií stealth, letadlových lodí či raketových systémů | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Letošní suma vojenských výdajů dosáhne podle zveřejněné zprávy výše téměř 1,2 bilionu jüanů (skoro čtyři biliony korun). Peking chce dalším navýšením rozpočtu napjatě očekávaným zejména dalšími zeměmi v regionu či Spojenými státy posílit národní bezpečnost a modernizovat armádu.

Vojenské výdaje rostou nebývalým tempem. Do zbrojení nejvíce investuje USA, Čína a Saúdská Arábie

Číst článek

Investovat chce do stíhaček s protiradarovou technologií stealth, letadlových lodí či raketových systémů.

Loňské zvýšení rozpočtu na obranu bylo nejvyšší za poslední tři roky. Podle diplomatů jsou však skutečné částky vynakládané na obranu v Číně mnohem vyšší, přičemž jejich část je ukryta v civilních výdajích.

Růst HDP mezi 6 a 6,5 procenty

Čína stanovila letošní cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 6 až 6,5 procenta. Šestiprocentní hranice je o půl procentního bodu pod hodnotou růstu loňského roku.

Čínský rozpočtový schodek má letos dosáhnout 2,8 procenta, tedy o 0,2 bodu více než loni. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil čínský premiér Li Kche-čchiang na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu. Nárůst spotřebitelských cen by stejně jako loni měl dosáhnout tříprocentní hranice.

Čínská média brání investice do armády: Jsou to nízké částky, podívejte na USA

Číst článek

Čína se potýká se zpomalujícím hospodářským růstem a ve snaze oživit zvláště výrobu, dopravu a stavebnictví sáhne podle v úterý zveřejněných plánů k úlevám na daních a poplatcích pro firmy v hodnotě téměř dvou bilionů jüanů (přes 6,5 bilionů korun).

Li rovněž zveřejnil záměr vytvořit 11 milionů nových pracovních pozic ve městech.

Letošní zasedání parlamentu přichází v době hospodářských komplikací spojených s obchodní válkou s USA či podezřením ze špionáží, kterým čelí firma Huawei v západních zemích. Premiér Li se v úterý podle AP pokusil uklidnit americké a evropské firmy ujištěním, že všem společnostem se v Číně dostane stejných podmínek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme