Čína zahájila okolo Tchaj-wanu vojenské cvičení. Nasadila pozemní síly, letectvo i námořnictvo

Čínská armáda ve čtvrtek v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na východní velitelství čínské armády. Tchajwanské ministerstvo obrany manévry odsoudilo.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení v čínské provincii Ťiang-su (archivní foto)

Cvičení v čínské provincii Ťiang-su (archivní foto) | Foto: Costfoto/NurPhoto | Zdroj: Reuters

Východní velitelství čínské armády uvedlo, že na cvičení se podílejí pozemní síly, letectvo, námořnictvo a raketové síly. Odehrává se v Tchajwanském průlivu, na sever, jih a východ od Tchaj-wanu a i v oblastech kolem Tchaj-wanem kontrolovaných ostrovů.

Podle čínské armády je cílem manévrů vyzkoušet „skutečné bojové kapacity“ armády. „Jde také o tvrdý trest za separatistické kroky tchajwanských sil usilujících o nezávislost a důrazné varování pro síly z vnějšku před zasahováním a provokacemi,“ uvedlo také čínské armádní velitelství.

Boj s dezinformacemi na Tchaj-wanu v čínském stínu. ‚Využívají strachu z války,‘ vnímá ověřovatelka

Číst článek

Tchaj-wan má „schopnost, odhodlání a sebevědomí potřebné k zajištění národní bezpečnosti,“ vzkázalo Pekingu ministerstvo obrany ostrovního státu. Jednání Číny odsoudilo, ukazuje podle něho jen její „militaristickou mentalitu“.

Nejmenovaný tchajwanský činitel agentuře Reuters řekl, že jde o součást scénáře, který Tchaj-wan očekával a že má o pohybech čínských sil kompletní přehled. „Je politováníhodné, že si Čína vybrala ten nejhorší scénář, aby zničila mír v regionu,“ uvedl také.

Čína cvičení, které podle ní potrvá do pátku, zahájila jen několik dnů poté, co se ujal úřadu nový tchajwanský prezident Laj Čching-te. Ve svém prvním proslovu vyzval Čínu, aby přestala Tchaj-wan politicky a vojensky zastrašovat a respektovala volbu tchajwanského lidu. Podle Pekingu je Laj „separatista“.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné politické strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme