Čína zahájila v Tichém oceánu námořní manévry, prý v reakci na snahy USA

V době pokračujícího napětí a námořních sporů začalo v Tichém oceánu cvičení čínské armády. Odborníci spekulují, že jde o reakci na snahy Američanů posílit svůj vliv v Pacifiku a Asii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia pao a americký prezident Barack Obama na mimořádné schůzce

Čínský premiér Wen Ťia pao a americký prezident Barack Obama na mimořádné schůzce | Zdroj: Reuters

O manévrech se ví tradičně málo. Čínské ministerstvo obrany na svých internetových stránkách pouze uvedlo, že jde o pravidelné každoroční námořní cvičení a není zaměřené proti žádné zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína zahájila v Tichém oceánu námořní manévry. Více asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Japonská média pak informovala, že v oblasti ostrova Okinawa, kde mají svou základnu i americké jednotky, bylo dnes spatřeno šest čínských vojenských lodí.

Podle různých spekulací mohou být manévry reakcí na pokus Američanů posílit svůj vliv v oblasti.

Peking minulý týden rozzuřilo rozhodnutí Washingtonu vybudovat a Austrálii další základnu, na které by mělo být umístěno 250 vojáků. V budoucnu by pak jejich počet mohl zvýšit až na 2000.

Spor o vládu v Jihočínském moři

Číně také vadí, jak Spojené státy úzce spolupracují s Filipínami, Vietnamem nebo Thajskem, a čínsko-americké neshody se výrazně prohloubily i na summitu ASEAN na Bali.

Američané tam chtěli hromadně řešit otázku sporných území v jihočínském moři. Číňané ale jakékoliv rozhovory o námořních hranicích na summitu odmítli a USA ostře napadli za vměšování se do asijských záležitostí.

Peking si dělá nároky na prakticky celé Jihočínské moře včetně sporných Spratlyových a Paracelských ostrovů. Ty jsou velkými nalezišti zemního plynu, ropy a minerálů a jejich okolím procházejí důležité námořní koridory. Podle jedné z čínských studií mají být v Jihočínském moři vetší zásoby ropy než v Kuvajtu.

Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme