Dánský kritik islámu Hedegaard přežil pokus o vraždu

Známého dánského kritika islámu Larse Hedegaarda se někdo pokusil zabít. Útočník převlečený za listonoše po něm střílel mezi dveřmi jeho kodaňského bytu, vůbec ho ale nezasáhl. Krátce poté ho zadržela policie. Sedmdesátiletý historik a spisovatel Hedegaard vyvázl otřesený, ale bez zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy při modlitbě | Foto: Kumar A Mahesh | Zdroj: ČTK

Zatím se vůbec neví, kdo prominentního kritika islámu napadl, nevylučuje se ale, že jde o pokus zabránit mu, aby dál pokračoval ve svých nelichotivých výrocích o muslimech.

„Muslimské dívky znásilňují jejich strýcové, bratranci a otcové,“ prohlásil Hedegaard nedávno a šel za to před soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokusu o atentát na Larse Hedegaarda mluvila publicistka a expertka na Dánsko Helena Březinová

Vzhledem k tomu, že jeho slova nebyla určena veřejnosti, dostal jen pokutu. O útočníkovi se zatím ví jen to, že mu mohlo být kolem 25 let.

„Nabízí se podezření z politicky motivovaného činu, respektive teroristického činu,“ uvedla publicistka a expertka na Dánsko Helena Březinová. „Cizinec to určitě nebyl, protože mluvil plynně dánsky,“ řekla na adresu pachatele.

Kvůli východnímu vzezření je podle ní pravděpodobné, že půjde o přistěhovalce z druhé, nebo třetí generace.

Březinová připomněla, že dánská vláda se snaží omezovat přistěhovalectví. „Je to už jev od 70. let. Lidé už mohli do Dánska přicházet už jen v rámci slučování rodin. Přesto jich každoročně do dánska přijde celá řada, ať už azylantů, nebo přistěhovalců.“

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme