Dánský premiér se pokusil o smířlivé gesto v roztržce kolem karikatur

Útoků muslimů na evropské cíle kvůli karikaturám proroka Mohameda v evropském tisku přibývá. V Gaze napadli palestinští ozbrojenci francouzské kulturní středisko. Pomocí trubkové bomby a dalších zbraní se pokusili vlámat do budovy. Nikoho naštěstí nezranili, ani nezpůsobili materiální škody. V indonéské metropoli Jakartě zaútočilo na dánské velvyslanectví na 300 militantních muslimů. Početné demonstrace zažil kvůli karikaturám také Jeruzalém. Několik tisíc muslimů žádalo nejen jejich odsouzení, ale také ozbrojenou pomstu. O smířlivé gesto se v pátek pokusil dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánci pálí dánské vlajky

Pákistánci pálí dánské vlajky | Zdroj: ČTK

Premiér Rasmussen v Kodani přijal 76 velvyslanců a dalších diplomatů všech zemí, které v dánské metropoli mají své zastoupení. Z muslimských zemí ale údajně přišli jen ambasadoři Turecka, Egypta, Íránu a Libanonu.

Velvyslanci zemí vyznávajících islám měli vyjádřit "pochopení" pro situaci, ve které se Dánsko ocitlo. Ovšem hned po schůzce egyptský ambasador řekl, že protestující muslimové očekávají jasnou omluvu od deníku Jyllands-Posten a že ani reakce dánské vlády není dostatečná.

Premiér Rasmussen znovu zopakoval, že se dánský kabinet nikdy nemůže omluvit jménem svobodného a nezávislého média. Ohledně obrovských finančních ztrát, které dánským firmám přináší bojkot v muslimském světě, Rasmussen uvedl, že "obrana svobody je pro jeho zemi důležitější, než obchodní zájmy..."

Anders Fogh Rasmussen | Foto: ČTK/AP

Velvyslanci podle jeho slov údajně vyjádřili připravenost vysvětlit situaci Dánska a stanovisko dánské vlády v muslimských zemích. Anders Fogh Rasmussen také vystoupil s poselstvím v panarabské televizi Al-Arabíja a mimo jiné řekl, že "dánský lid po staletí bránil svobodu slova i svobodu vyznání, že si Dánové hluboce váží všech náboženství včetně islámu a že lidé v jeho zemi nemají v úmyslu muslimy urážet."

Debata kolem karikatur nabírá na intenzitě i ve Francii. V Tunisku, Maroku a Alžírsku totiž zakázali prodávat deník France soir, který kresby otiskl. Většina francouzské veřejnosti je na straně svobody projevu.

Ve Francii, kde žije největší muslimská komunita v Evropě, zatím nedošlo k žádným násilnostem ani výrazným protestům ze strany muslimských radikálů. Francouzské deníky vedou většinou polemiku o tom, zda-li karikatury nepřekročily hranici dobrého vkusu. Jiné se brání pokusům o cenzuru. "Síla demokracie a svobody spočívá v tom, dát slovo i těm, s nimiž nesouhlasíme," napsal dnes deník Libération.

Také vládní činitelé většinou nabádají k rozvaze a varují před cenzurou. "Nezavedeme tady cenzuru jen proto, že je islám druhým největším náboženstvím v zemi," prohlásil ministr vnitra Nicolas Sarkozy.

Jak se k aféře stavějí některá česká tištěná média?

Z českých periodik zveřejnila sporné karikatury proroka Mohameda zatím jenom Mladá fronta Dnes, i když pouze fotku stránky ze zahraničních novin. Šéfredaktor Pavel Šafr říká, že jim jde nejen o informování čtenářů, ale také o svobodu informovat. "My jsme v žádném případě netiskli takové karikatury, protože bychom tím chtěli někoho pobavit, ale my jsme to tiskli jako dokument o tom, o čem je řeč."

Otisknout kresby se chystá také časopis Týden, protože by se podle něj nemělo ustupovat fundamentalismu. Naopak šéfredaktor Reflexu Petr Bílek nevidí důvod, proč by teď měli karikatury otiskovat, a působit tak, že se chtějí připojovat k nějakému trendu.

"Shodou okolností včera na poradě tady autoři Zeleného Raoula litovali, že se něco podobného jako Dánům nepodařilo nám. Protože kdyby se nám to bývalo podařilo a my byli iniciátory, tak by nás to potěšilo," řekl Radiožurnálu Bílek.

Štěpán Mareš, který komiks ilustruje, proroka Mohameda několikrát zobrazil jako teroristu. "Nikdo si toho tenkrát nijak extra nevšiml; já si myslím, že je to taková trošku velká komedie z té arabské části světa, že to nafukují, a věřím tomu, že 90 procent těch Arabů, co proti tomu protestují, tak ty kresby ani neviděli," říká Mareš.

Jiří Hošek, Jan Šmíd, Marika Táborská, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme