Britští poslanci odmítli divoký brexit a chtějí nahradit irskou pojistku jiným ujednáním

Britská premiérka Theresa Mayová může částečně slavit. Poslanci schválili dodatek šéfa skupiny konzervativních poslanců Grahama Bradyho požadující, aby kontroverzní irskou pojistku v dohodě o odchodu z unie nahradila neupřesněná alternativní ujednání. Evropská unie však okamžitě vzkázala, že od již schválené dohody neustoupí.

SLEDOVALI JSME ONLINE Londýn (Aktualizováno: 22:30 29. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová při projevu v Dolní sněmovně

Britská premiérka Theresa Mayová při projevu v Dolní sněmovně | Foto: Parliament TV | Zdroj: Reuters

Britští poslanci schválili dva pozměňovací návrhy k dohodě o brexitu. Prošel premiérkou podporovaný návrh požadující, aby kontroverzní irskou pojistku v dohodě o odchodu z Evropské unie nahradila neupřesněná alternativní ujednání. Návrh předložil vlivný předseda skupiny konzervativních poslanců Graham Brady a byl označován za jeden z klíčových dodatků.

Poslanci těsnou většinou podpořili i dodatek, který požaduje odmítnutí možnosti, že Británie opustí unii bez dohody s Bruselem. Tento dodatek k vládnímu plánu dalšího postupu ve věci brexitu však nespecifikuje, jak tohoto cíle dosáhnout, a není pro vládu právně závazný.

O brexitové dohodě nelze znovu jednat

Nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné, reagoval mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska na večerní hlasování britské sněmovny. 

Zopakoval, že postoj unie je koordinovaný s 27 hlavními městy bloku, a že „rozvodová dohoda“ zůstává nejlepší a také jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Británie z evropského bloku. „Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání,“ uvedl mluvčí Preben Aaman.

Zároveň ale podle Tuskova mluvčího EU27 vítá a sdílí ambici britského parlamentu vyhnout se brexitu bez dohody, tedy situaci, kdy by Británie 29. března z unie odešla, aniž by byly okolnosti takového kroku ošetřeny vzájemnou smlouvou

Text pokračuje pod online reportáží:

Pět dodatků neprošlo

Pět pozměňovacích návrhů k vládnímu plánu pro další postup ohledně brexitu poslanci odmítli. Neprošly tak mimo jiné požadavky Skotské národní strany odmítnout britský odchodu z Evropské unie bez příslušné dohody s Bruselem, požadavek zajištění intenzivnější debaty Dolní sněmovny o brexitovém procesu či labouristická myšlenka jednat o novém brexitovém referendu.

Za klíčový někteří pozorovatelé označovali návrh konzervativce a bývalého generálního prokurátora Dominica Grievea, aby v únoru a v březnu vždy jeden den v týdnu neplatilo pravidlo, že vládní návrhy mají v parlamentu přednost před těmi od řadových poslanců. To by vytvořilo prostor k projednání nejrůznějších variant pro další směřování britského odchodu z unie. Poslanci tuto myšlenku zamítli většinou dvaceti hlasů (301 ku 321).

30. března se probudíme a svět bude jiný. Jaký, to teď ale nikdo neví, říká britský novinář Vaughan

Číst článek

Neprošel ani návrh předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna, který požadoval hlasování o labouristickém brexitovém plánu i o možnosti vypsat nové referendum.Podpořilo ho 296 poslanců, zatímco 327 hlasovalo proti.

Stejný osud, ovšem s výrazně větším rozdílem, potkal dodatek předložený Skotskou národní stranou, který chtěl mimo jiné zabránit brexitu bez dohody (39 pro a 327 proti)

Dolní komora britského parlamentu rozdílem 23 hlasů odmítla i návrh labouristky Yvette Cooperové, který by otevíral cestu k hlasování o možnosti odložit vystoupení Británie z Evropské unie. Opatření požadovalo hlasování o alternativním brexitovém zákonu, který počítal s odkladem brexitu, pokud do 26. února nebude schválena dohoda zakotvující jeho podmínky.

Mayová slibovala změny

Premiérka Theresa Mayová v úterý před hlasováním potvrdila, že se pokusí projednat „významné“ změny v rozvodové dohodě, což podle ní znamená její opětovné vyjednání.

„Nemluvím tu o další výměně dopisů, ale o významné a právně závazné změně v dohodě o odchodu z EU,“ řekla Mayová poslancům. Připustila, že vyjednat takovou změnu nebude snadné. „Bude to znamenat nové otevření (brexitové) dohody, tedy krok, který, jak vím, má mezi evropskými partnery jen malou podporu," dodala.

Britští komentátoři toto oznámení považují za naprostý obrat. Připomínají, že Mayová strávila vyjednáváním dohody s EU dva roky, a nyní se de facto rozhodla podrobit vůli poslanců.

Po historické porážce „rozvodové“ dohody v parlamentu Mayová minulé pondělí ohlásila, že bude i nadále usilovat o spořádaný brexit za podmínek dohodnutých s EU. Mayová uvedla, že z výsledku parlamentní debaty bude vycházet při dalším jednání s Bruselem.

haf, pla, jma, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme