Hamburk zakáže vozům se starým dieselem vjezd do centra. O podobném opatření uvažují i Stuttgart a Düsseldorf

Německý Hamburk zavede zákaz vjezdu pro automobily se starými dieselovými motory na konci tohoto měsíce. Oznámila to ve středu tamní městská agentura pro ochranu životního prostředí. Opatření se bude týkat dvou hlavních ulic v centru, které už radnice osadila speciálními značkami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující proti vjezdu dieselových aut ze skupiny Greenpeace. | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Zákaz přichází poté, co Spolkový správní soud v únoru rozhodl, že města jsou k takovému kroku v zájmu ochrany čistoty životního prostředí oprávněna.

Němečtí majitelé dieselů se bouří. Od automobilek chtějí odškodné

Číst článek

Čistota ovzduší se sice ve Spolkové republice postupně zlepšuje, přibližně 70 německých měst ale stále ještě překračuje povolené evropské maximální koncentrace oxidu dusíku. Zemi hrozí za vystavování občanů příliš vysokému stupni znečištění soudní proces s Evropskou unií.

O zavedení podobného zákazu uvažují i další německá města - například Stuttgart a Düsseldorf. Platit by měl pro všechny vozy, které nesplňují nejpřísnější evropskou emisní normu Euro VI.

Hodnota naftových vozidel v Německu již výrazně klesla. Od skandálu automobilky Volkswagen ohledně podvodů při měření emisí z roku 2015 se také snížil jejich podíl na trhu. Podle pozorovatelů by mohla řada starších naftových aut z Německa nyní směřovat do Česka.

Barbora Maxová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme