Pravděpodobné dobytí Marjinky pro Rusko nepředstavuje pokrok, píše Institut pro studium války

Pravděpodobné ovládnutí Marjinky na východě Ukrajiny ruskými silami nepředstavuje pro Rusko zásadní operační postup, uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Rusko ohlásilo úplné dobytí Marjinky v pondělí, ukrajinská armáda ruské vyjádření popřela. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov ale podle serveru Ukrajinska pravda nyní připustil, že Ukrajina ovládá už jen malou část Marjinky.

Marjinka (Ukrajina) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci poblíž města Marjinka

Pravděpodobné ovládnutí Marjinky nepředstavuje pro Rusko zásadní operační postup, uvedl americký Institut pro studium války (ilustrační foto) | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

„Pravděpodobné ovládnutí Marjinky v Doněcké oblasti Ruskem představuje omezený ruský taktický zisk a není zásadním operačním postupem,“ uvedli američtí analytici z ISW ve své nejnovější zprávě o vývoji bojů na Ukrajině.

Marjinka leží zhruba 27 kilometrů jihozápadně od Doněcka a v poslední době byla oficiálně bez obyvatel. Agentury ji popisují jako město duchů. Kdysi tam přitom žilo až 10 000 lidí.

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že ruské síly budou mít díky získání Marjinky možnost vytlačit Ukrajince dál od Ruskem okupovaného Doněcku a vytvořit širší operační prostor pro ruské síly, připomněl ve své zprávě ISW.

Po útoku ruských dronů na Oděsu se z města ozývaly výbuchy. Škody zatím nejsou potvrzené

Číst článek

Ruští prováleční blogeři pak podle ISW po ruském oznámení o dobytí města psali, že získání Marjinky je taktickým vítězstvím, které ruským silám umožní v nadcházejících týdnech a měsících provádět útočné operace na obce ve vzdálenosti až patnáct kilometrů západně od Marjinky a ohrozit blízké ukrajinské armádní pozemní komunikační linky.

Marjinka je kvůli bojům kompletně zničená. Proruští separatisté se o její dobytí snažili od roku 2014 a na obec útočily ruské síly denně také od začátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022, podotkl ISW.

Na zničení Marjinky poukázal také tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Danilov.

„Nezůstala tam prakticky ani jedna zachovalá stavba,“ zdůraznil. Danilov zároveň tvrdí, že Rusové ještě neovládli Marjinku zcela. Také analytici z ISW poznamenali, že vizuální důkaz toho, že by Rusové ovládali celou obec, zatím chybí, i když pád většiny nebo celé obce považují za pravděpodobný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme