Drážďany hostí amerického prezidenta Obamu; historické centrum je vzhůru nohama

Drážďany, Výmar, Buchenwald a americká vojenská nemocnice v Landstuhlu. To jsou čtyři zastávky několikahodinové návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Německu. Ten bude v saské metropoli mezi čtyřma očima jednat taky s kancléřkou Angelou Merkelovou. Právě s ní zatím šéf Bílého domu teprve hledá společnou řeč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Drážďany připomínají pevnost, kde se o bezpečnost starají tisíce uniformovaných policistů i agentů v civilu. Historické centrum saské metropole přeťala tři bezpečnostní pásma.

Stovky lidí si musely vyzvednout speciální průkazy, aby se vůbec dostaly do svých domovů. Kvůli příletu speciálu Air Force One byla zastavena i železniční doprava a cestující strávili ve stojících vlacích více než hodinu.

Drážďany kratinkou návštěvu Baracka Obamy velmi prožívají a média ironicky informují o tom, že jde o druhou nejdůležitější událost v dějinách města hned po jeho založení. Velký význam se přikládá Obamově návštěvě katedrály Frauenkirche, kterou v únoru 1945 zničily pumy spojeneckých bombardérů.

Americký prezident Obama navštíví bývalý koncentrační tábor Buchenwald

Velmi symbolický význam se přikládá dnešní návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v bývalém koncentračním táboře Buchenwald. Šéfa Bílého domu pojí k tomuto místu rodinný příběh, protože na osvobozování jednoho z vedlejších táborů Buchenwaldu, se podílel i Obamův prastrýc.

Tábor Ohrdruf, ve kterém příslušníci SS nestačili před rychle postupujícími americkými jednotkami zahladit stopy svých zločinů, byl vůbec prvním lágrem, který západní spojenci osvobodili. Drastické záběry tábora tehdy obletěly svět.

"Od té doby se ví, co je to německý koncentrák a co ztělesňuje. Předtím to lidé netušili," uvádí zástupce ředitele nadace památníku Buchenwald Rikola-Gunnar Lüttgenau.

Baracka Obamu provedou po nechvalně proslulém táboře jeho bývalí vězni, včetně držitele Nobelovy ceny míru Elieho Wiesela. Návštěva Buchenwaldu má být po včerejším projevu v Káhiře vstřícným signálem židovskému státu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme