Zachovejte klid, nabádá veřejnost italská vědkyně. V milánské laboratoři dělá testy na koronavirus

Zavřené školy, fotbalové stadiony, módní přehlídka bez hostů. Vesnice uzavřené před okolním světem. Tak to vypadá v některých italských regionech, jejichž vedení se pokouší zastavit šíření koronaviru. V zemi už je 132 nakažených a nejméně tři lidé nemoci podlehli. Podle Marie Rity Gismodové, šéfky oddělení klinické mikrobiologie, virologie a biodiagnostiky při Milánské univerzitě, je ale zbytečné panikařit.

Milán (Aktualizováno: 17:44 23. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíce nakažených je v regionech Lombardie a Veneto. V prvně jmenovaném zůstanou v pondělí zavřené školy, ten druhý pro změnu přistoupil ke zrušení proslulého karnevalu.

V neděli nákaze podlehl třetí člověk. Gismondová nicméně nabádá ke klidu a upozorňuje, že rizikovější je jiné onemocnění. „Minulý týden jsme měli okolo 217 úmrtí na sezonní chřipku a asi 5600 případů této nemoci,“ řekla Radiožurnálu.

Laboratoř, kterou v Miláně vede, má vysoký stupeň izolace pro hospitalizaci nakažených pacientů. Zároveň je referenčním místem pro výskyt koronaviru v severní Itálii.

Nakažených koronavirem je v Itálii už přes 130. Benátky zrušily karneval, pro 11 obcí platí karanténa

Číst článek

Lékařka připomíná, že čísla o úmrtí na koronavirus SARS-CoV-2 zdaleka nedosahují těch, která ukazují na klasickou chřipku.

Osmasedmdesátiletý muž z Padovy, jedna ze dvou dosavadních italských obětí, byl podle Gismondové ve velmi špatném zdravotním stavu.

„Pokud budeme svým chováním posilovat dopad této nemoci, způsobíme tím negativní dopad na sociální život, psychologii občanů a světovou ekonomiku,“ upozornila vědkyně ve vysílání Radiožurnálu.

Koronavirus spojuje s jakýmsi celospolečenským fenoménem, ze kterého by lidé neměli šílet. Pouze ho zkoumat a sledovat.

Opatření vyžadují lidé

Severoitalské provincie jako Lombardie a Veneto izolovaly od světa několik obcí, zrušily zápasy a jiné kulturní akce.

‚Neobjímáme se a nemůžu jim dát pusu.‘ Lékaři pečující o nakažené koronavirem popsali soukromí

Číst článek

Gismondová na jednání úřadů reaguje chápavě, ale jen ve vztahu k veřejnosti. „Myslím, že vláda v této bláznivé světové situaci musí zavádět tento typ opatření, protože je lidé požadují. Vláda a úřady musí reagovat nejen na zdraví občanů, ale také na psychologickou a sociální situaci,“ upozornila s tím, že důvodům rozumí, ale z vědeckého hlediska je to příliš. A to i na globální úrovni.

V milánské laboratoři každý den testují stovky lidí a jejich počet exponenciálně roste. Většina ale podle Gismondové přichází jen kvůli panice, než kvůli skutečným příznakům nemoci.

Podle ní není vyloučeno, že se v ulicích pohybují tisíce a tisíce nakažených, kteří mají velmi málo příznaků, jsou bez diagnózy nebo první příznaky zamění za běžnou chřipku. „Tohle je můj pohled, ale potvrdili mi ho i další mí vědečtí kolegové,“ uzavřela Gismondová.

Jakub Lucký, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme