Další vakcína proti covidu-19? Evropská léková agentura zahájila hodnocení přípravku Vidprevtyn

Evropská léková agentura (EMA) začala posuzovat vakcínu proti covidu-19 od francouzské farmaceutické společnosti Sanofi Pasteur a britské GlaxoSmithKline (GSK). Přípravek Vidprevtyn by se v případě schválení mohl stát pátou vakcínou proti covidu, která se může nouzově používat na území Evropské unie. O zahájení průběžného hodnocení v úterý agentura informovala na svých stránkách.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Evropské unii byly dosud schváleny čtyři vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.(ilustrační foto) | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Vidprevtyn je vakcína na bázi bílkovin, má umožnit tělu produkovat protilátky proti viru. Používá stejnou technologii jako jedna z vakcín proti sezonní chřipce společnosti Sanofi. GlaxoSmithKline dodá adjuvant, tedy látku posilující účinek.

Česko zatím u zdravotníků neuvažuje o povinném očkování proti covidu. Vojtěch se obává odlivu lidí

Číst článek

Podle dostupných údajů z laboratorních testů a prvních klinických studií na dospělých by přípravek mohl chránit před onemocněním covid-19, uvedla agentura. Průběžný proces bude pokračovat, dokud nebude mít agentura dostatek podkladů pro to, aby mohla přijmout žádost o registraci vakcíny na trhu Evropské unie.

Zatím není zřejmé, kdy bude proces hodnocení dokončen. Sanofi Pasteur a GlaxoSmithKline věří ve schválení do konce roku, napsal Reuters. Agentura schválení vakcíny pouze doporučuje, konečné rozhodnutí o registraci na unijním trhu je na Evropské komisi.

V Evropské unii byly dosud schváleny čtyři vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Evropská léková agentura aktuálně posuzuje další čtyři vakcíny - CureVac, Novavax, Sinovac a Sputnik V.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme