Evropská unie přivítala v Dublinu nové členy

Obyvatelé deseti evropských států si užívají prvních hodin v Evropské unii. Šéfové států a vlád všech zemí nové pětadvacítky se sjeli do Dublinu, aby rozšíření organizace symbolicky stvrdili slavnostním ceremoniálem. Proč v Irsku, je nasnadě - právě tato země momentálně pětadvacítce přesedá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodi, Ahern, Cox

Prodi, Ahern, Cox | Zdroj: ČTK

Vlajky 25 členských států Evropské unie se dnes poprvé vznesly společně k evropskému nebi - byla jím modrá obloha nad Áras an Uchtaráin, rezidencí irské prezidentky Mary McAleeseové ve Fénixově parku na okraji Dublinu. Slavnostní chvíli provázely tóny evropské hymny - Beethovenovy Ódy na radost.

Český premiér Vladimír Špidla přiletěl do metropole nynější předsednické země EU společně s německým kancléřem Gerhardem Schröderem a předsedou polské vlády Leszkem Millerem přímo ze setkání v česko-polsko-německém Trojzemí u řeky Nisy.

Slavný irský básník, nositel Nobelovy ceny Seamus Heaney složil pro tuto příležitost speciální báseň, kterou osobně přednesl. Uprostřed byl verš, kde se říká, že "když se jednoho dnes objeví nový příchozí, nechť je to návrat domů..." Zazněla také stejně určená skladba věhlasného dudáka Liama O'Flynna, který ji zahrál v doprovodu houslí a harfy.

Prezidentka Mary McAleeseová svým hostům připomněla, jaké mají štěstí, že budují Evropskou unii. "Patříme k nejšťastnější evropské generaci, protože jsme svědky uskutečňování té budoucnosti, o které zakladatelé snili. Nejsme jen svědky a diváky, ale jsme povoláni být tvůrci, budovateli a inspirátory této budoucnosti," řekla naslouchajícím premiérům.

Stávající šéfové tří hlavních unijních institucí Romano Prodi, Bertie Ahern a Pat Cox unisono mluvili o posílení Evropské unie, o výzvách, kterým pětadvacítka musí čelit - od terorismu až po ekonomickou globalizaci.

Irský premiér Ahern ubezpečil, že unie začleněním deseti nových členů neztratí svou akceschopnost. A to i v situaci, že by nastaly případně komplikace kolem schvalování Evropské ústavy. "Naše unie se s pětadvaceti členy změní, to je nevyhnutelné. Změní se ale k lepšímu. Unie byla posílena a obohacena příspěvky každého ze současných členů. Každá z deseti nových zemí přináší do EU svoji kulturu, jedinečnou historii a unikátní pohled," prohlásil Ahern.

Předseda irské vlády vyslal uklidňující balónek do řad politiků i občanů nových členských, kteří se báli ztráty národní suverenity a identity. "Rád bych zdůraznil, že Evropská unie nepředstavuje nebezpečí pro vaši jedinečnost! Naopak! Unie nám všem umožní uhájit si odlišnosti," vzkázal irský premiér.

Je to opravdu šťastný a historický den, řekl šéf Evropské komise Romano Prodi. Považuje to za splnění vlastně hlavního cíle svého týmu. Jak připomněl, v minulých letech se vedla vyjednávání, která nejednou byla náročná. Ale i to, že se všechno překonalo, svědčí podle něj o tom, jaká velká byla vůle sjednotit kontinent a ukončit to dlouhé umělé rozdělení železnou oponou.

Předseda Evropského parlamentu Pat Cox použil slovní hříčku, podle níž teď Evropská unie sahá od Dublinu k Lublinu. Každopádně i Cox si myslí, že dnešek představuje konec dlouhé a často náročné etapy, která začala před patnácti lety. "Pojďme si během víkendu připomenout ducha roku 1989, jehož jsme pocítili při pádu Berlínské zdi. Od té doby jsme několikrát získali pocit nejistoty a zabředli jsme do ekonomických nesnází. Dynamické společnosti nových členů, jejich odvaha k transformaci nám ale pomohou posílit dynamiku celé unie a její globální roli," řekl Cox.

Cox dále apeloval, aby Evropa už nikdy nedopustila ve svém blízkém okolí zvěrstva, tak jako se děla v polovině devadesátých let. "Hurikány nenávisti zkosily ve Srebrenici 7000 lidských životů. Naše ostudná neschopnost zasáhnout nesmí mít další pokračování. K tomu nemusíme mít ani společnou armádu, ani společnou politiku," prohlásil Cox.

Slavnostní ceremoniál provázela velmi přísná bezpečnostní opatření. Fénixův park připomínal spíš cvičiště, v terénu bylo na sedm a půl tisíce ozbrojených mužů. Šlo o největší podobná operace svého druhu v Irsku za posledních dvacet let. Policie také přepadla několik bytů v Dublinu a okolí, jejichž obyvatelé byli podezřelí, že připravují zápalné láhve nebo jiné zbraně.

Jiří Hošek, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme