Filipínský prezident zkritizoval OSN. Je k ničemu, možná vystoupíme, pohrozil

Filipíny by mohly vystoupit z Organizace spojených národů. Pohrozil tím tamní prezident Rodrigo Duterte. V reakci na kritiku ze strany OSN také naznačil, že by se spolu s Čínou a africkými státy mohl pokusit o vytvoření organizace, která by fungovala jako alternativa ke Spojeným národům. Ty podle Duterteho selhávají v plnění svých úkolů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

71letý filipínský prezident Rodrigo Duterte slibuje do půl roku v zemi drasticky snížit kriminalitu | Zdroj: Reuters

OSN je podle Duterteho k ničemu. Kdyby organizace plnila svůj mandát, měla by podle Duterteho zastavit hlad i války ve světě.

Filipínský prezident organizaci v projevu plném urážek a nadávek obvinil konkrétně ze selhání v boji proti terorismu a ukončení bojů v Sýrii nebo Iráku.

Odpověděl tak na nedávnou kritiku Spojených národů za příliš tvrdý a krvavý boj tamních úřadů proti organizovanému zločinu. Tamní úřady od letošního května zabily asi 900 lidí, které podezíraly z pašování z drog. Mnohé případy OSN označila za takzvané mimosoudní zabití, které je v rozporu s mezinárodním právem i základními lidskými právy a svobodami.

Duterte se prezidentem stal po květnových volbách. V nich uspěl mimo jiné díky nekompromisní rétorice. Sliboval například, že se do půl roku vypořádá s organizovaným zločinem a obnoví trest smrti. A to i přes odpor katolické církve, která má v zemi velký vliv.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme