Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estainga. Pohřbu se účastnilo jen 30 lidí

Ve francouzském městě Authon byl v sobotu pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Giscard, který vedl Francii v letech 1974 až 1981, zemřel ve středu ve věku 94 let na komplikace spojené s nemocí covid-19, připomíná agentura AFP. Kvůli opatřením proti koronaviru se může ve Francii účastnit pohřbů maximálně 30 osob, poslední rozloučení v úzkém kruhu si přál i samotný Giscard d‘Estaing.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve francouzském městě Authon byl v sobotu pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Giscard | Foto: Stephane Mahe | Zdroj: Reuters

Ve Francii byl na středu vyhlášen den státního smutku. V den narození, 2. února 2021, uctí bývalého prezidenta Evropský parlament, uvedla stanice FranceInfo.

Zemřel Valéry Giscard d'Estaing. Bývalému francouzskému prezidentovi bylo 94 let

Číst článek

Politici v uplynulých dnech vzpomínali na Giscarda d'Estainga jako na jednoho ze strůjců evropské integrace a velkého příznivce francouzsko-německé spolupráce.

Bývalý prezident stál v letech 2002 a 2003 v čele Konventu EU, který měl za úkol napsat ústavu Evropské unie. Text byl ale odmítnut referendy ve Francii a Nizozemí.

Francouzští politici vyzdvihli Giscarda d'Estaing jako modernizátora francouzské společnosti. Za jeho vládnutí byly legalizovány potraty či povoleny rozvody po vzájemné dohodě.

V roce 1981 ale prezidentský mandát neobhájil, volby vyhrál jeho protivník a kandidát Socialistické strany François Mitterand.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme