‚Překonat řeku nebo přejít hory.‘ Při pokusu nelegálně opustit zemi zemřelo již asi 30 Ukrajinců

Přibližně 30 ukrajinských mužů zemřelo od února 2022 při pokusu o nelegální překročení ukrajinských hranic ve snaze vyhnout se bojům ve válce s Ruskem, sdělil mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko tiskové agentuře Ukrinform. Píše o tom v úterý agentura Reuters.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci na hraničním přechodu Medyka

Ukrajinští muži ve věku od 18 do 60 let nesmějí až na výjimky opustit zemi, neboť podle ukrajinského válečného práva mohou být mobilizováni (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Někteří přišli o život, když se pokoušeli překonat horskou řeku nebo přejít hory,“ uvedl Demčenko. „Od začátku plnohodnotné invaze zemřelo při pokusu o nelegální překročení hranic celkem asi 30 lidí.“

Dobytí vesnic u Avdijivky otevírá Rusům cestu k Časiv Jaru. Ukrajinci volili ‚mezi špatným a ještě horším‘

Číst článek

Ukrajinští muži ve věku od 18 do 60 let nesmějí až na výjimky opustit zemi, neboť podle ukrajinského válečného práva mohou být mobilizováni. Ukrajinská státní pohraniční služba v pondělním prohlášení na sociálních sítích uvedla, že jen při pokusech o překročení řeky Tisy na ukrajinsko-rumunské hranici zahynulo 24 mužů.

Demčenko uvedl, že od začátku války pohraničníci odhalili na 450 zločineckých skupin, které se pokoušely převádět lidi přes hranice. „K pokusům o nelegální překročení hranic dochází denně,“ řekl.

„Většina z nich se odehrává mimo hraniční přechody na hranicích s Moldavskem a Rumunskem. Největší počet pokusů s padělanými doklady jsme pak zaznamenali na hranicích s Polskem,“ dodal Demčenko.

‚Jako Hitler s Československem.‘ Jestli Putin získá Ukrajinu, bude silnější, varuje polský ministr

Číst článek

Demčenko v dubnu v ukrajinské státní televizi řekl, že každý den je při pokusu o nelegální opuštění Ukrajiny zadrženo v průměru asi deset mužů.

Minulý týden Ukrajina pozastavila do 18. května konzulární služby pro své občany mužského pohlaví ve vojenském věku. Kritizovala přitom Ukrajince pobývající v zahraničí, kteří podle Kyjeva očekávají pomoc od státu, aniž by mu pomáhali v boji o přežití ve válce proti ruskému agresorovi.

Stanice BBC loni v listopadu ve své zprávě založené na údajích z Rumunska, Moldavska, Polska, Maďarska a Slovenska o nelegálních přechodech hranic uvedla, že od začátku války uprchlo z Ukrajiny téměř 20 000 mužů, aby se vyhnuli odvodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme