Huawei propustila zaměstnance zadrženého v Polsku za špionáž, incident prý poškozuje pověst firmy

Čínská telekomunikační společnost Huawei propustila svého zaměstnance, který byl kvůli podezření ze špionáže zadržen v Polsku. Jeho údajné činy podle sobotního prohlášení firmy „nemají se společností Huawei nic společného“, incident ale poškozuje pověst firmy ve světě.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Huawei (ilustrační foto)

Logo Huawei (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Polské úřady v pátek uvalily vazbu na bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a na zaměstnance Huawei pracujícího v Polsku Wang Wej-ťinga. Obvinily je přitom ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v Polsku hrozí až deset let vězení.

Jak už dříve informoval v článku iROZHLAS.cz, v roce 2011 začal Wej-ťing pracovat pro Huawei, kde měl na starost vztahy s veřejností a kontakty se zástupci polské diplomacie. Předloni se stal ředitelem obchodu. Jeho hlavním úkolem byl prodej produktů Huawei ve veřejném sektoru.

Kapitán Piotr, polonista Wej-ťing. Kdo jsou muži obvinění z čínské špionáže ve Varšavě?

Číst článek

Huawei už dříve předstihl švédskou firmu Ericsson a stal se největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě.

V západních zemích čelí nyní firma obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá.

Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi upozornil, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu.

Před čínskými špiony v České republice varovala nedávno ve své výroční zprávě za rok 2017 kontrarozvědná Bezpečnostní a informační služba (BIS). Prezident Miloš Zeman následně její závěry zpochybnil a tento týden obvinil ředitele NÚKIB i ředitele BIS, že ohrozili pozici a ekonomické zájmy České republiky v Číně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme