Indie čelí politické krizi

Indie, která si připomíná 60 let své nezávislosti, čelí hluboké politické krizi. Důvodem je dohoda mezi Díllí a Washingtonem o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Proti smlouvě ostře vystupuje levice vedená indickými komunisty, která hrozí, že přestane současný kabinet podporovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám Šiva Nataradzi

Chrám Šiva Nataradzi | Foto: Pavel Hons

Dohoda se Spojenými státy má Indii otevřít přístup k nejmodernějším jaderným technologií. Zároveň také ukončí sankce, které Spojené státy uvalily na Indii po sérii jaderných testů už v roce 1974. Výměnou za to má Indie zpřístupnit svá jaderná zřízení zahraničním expertům.

To se ale nelíbí indické levici, která kabinetu premiéra Manmóhana Singha vyčítá, že indickou zahraniční politiku žene do područí Spojených států. Indie má v současnosti v provozu čtrnáct jaderných reaktorů a devět reaktorů ve výstavbě. Z jádra dnes pochází tři procenta elektřiny, kterou Indie vyrobí, do roku 2050 by to měla být plná čtvrtina elektrické energie.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme