Indové prchají před bouří, Japonsko se připravuje na tajfun

Nejméně dva lidé zemřeli v důsledku špatného počasí, které do Indie přinesl cyklon Hudhud. Kvůli hustému dešti a silnému větru indické úřady evakuovaly z pobřeží kolem tří set tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklón Yasi na snímku z japonské družice MTSAT-2 | Foto: University of Leicester, Japanese Meteorological Agency

Pro další miliony obyvatel, kteří by mohli být v ohrožení, jsou připravené stovky nouzových úkrytů. Podle úřadů bude příštích několik hodin kritických.

„Začíná to být problematické, nedostáváme žádné potraviny. Popadala řada stromů, nikdo nevychází z domu. Nemáme co jíst,“ popisuje situaci v oblasti, kde Hudhud řádí, jeden z tamních obyvatel.

V terénu je na dva tisíce záchranářů a pohotovost má i armáda. Bouře dosahuje třetího stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. To znamená, že pobřeží hrozí devastace kvůli záplavám. Silný vítr už zlámal stovky stromů a ničí také dráty elektrického vedení.

Na podobnou situaci se připravuje i Japonsko. K jeho pobřeží míří tajfun Vongfong. Bez elektřiny už je na 20 tisíc domácností a podle meteorologů jde o nejsilnější bouři, která letos Japonsko zasáhla.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme