Irák popraví prominenta Saddámovy éry Tárika Azíziho

Někdejší irácký vicepremiér a ministr zahraničí Tárik Azíz byl odsouzen k trestu smrti. Patřil k prominentním postavám v době režimu Saddáma Husajna. Na smrt ho irácký soud poslal za pronásledování islámských náboženských stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý irácký vicepremiér a ministr zahraničí Tárik Azíz. | Foto: ČTK/AP

Po spojenecké invazi, která Saddáma svrhla v roce 2003 se Azíz sám vzdal americkým vojákům. Mezitím byl ve dvou procesech odsouzený k víc než dvaceti letům vězení. Nejtvrdší trest, ale padl až dnes. Azíz má být podle verdiktu iráckého Nejvyššího soudu popravený za podíl na perzekuci islámských náboženských stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor České rozhlasu Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne.

„Náboženské utlačování vypadalo v praxi tak, že režim Saddáma Husajna táhl zejména proti jedné šíitské straně, která byla terčem represálií. Při nich umírali i neviní lidé. Strana, která byla kdysi pronásledována, je nyní ve vládě a současný předseda vlády je právě jejím členem,“ poznamenal komentátor České rozhlasu Milan Slezák.

Azízův syn vzápětí po vynesení rozsudku prohlásil, že se tím jen potvrdila obvinění, s nimiž přišel o víkendu portál WikiLeaks. Ten zveřejnil dokumenty, z nichž vyplývá, že i po-sadámovská irácká vláda mučila a zabíjela tisíce svých odpůrců. „Podle mých informací, je Azíz stále v americkém vězení a má takové podmínky, které vězni za Saddáma Husajna opravdu neměli,“ poznamenal k tomu Slezák.

Právě uzavřený proces s bývalým vicepremiérem ale určitě nebude poslední takto prominentní kauzou, která se vztahuje k Saddámově éře. „Existují lidé, kteří jsou stále na svobodě. Například jeden viceprezident Saddáma Husajna, který je obviňován ze zločinu proti lidskosti a který se zřejmě ukrývá v Jemenu. A takových lidí je ještě hodně,“ uzavřel Slezák.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme