Irák předložil zprávu o zbrojních programech

Irák ukázal novinářům zprávu o svých chemických, biologických a jaderných zbraních. Podle agentury AFP se na dokument mohli podívat v bagdádském sídle výboru zajišťujícího spolupráci s inspekcemi, s jeho obsahem ale seznámeni nebudou. Během dneška zprávu obsahující téměř 12 tisíc stran dostanou zbrojní inspektoři OSN. Ti dnes prohlédli další dvě lokality v Iráku, vojenské výzkumné pracoviště u Bagdádu a jaderní experti odjeli do atomového střediska Tuvajsa. Byli tam už ve středu a není jasné, proč se rozhodli ještě se na místo vrátit. V Tuvajse je několik tun uranu, který Mezinárodní agentura pro atomovou energii zablokovala v roce 1998. Inspektoři zatím navštívili 14 objektů, a nejméně 700 jich ještě zbývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střela | Foto: Armáda ČR

Obsah dokumentu je tajný. Dnes večer ho dostanou zbrojní inspektoři, kteří ho mají předat newyorskému sídlu OSN. Dokument má 11 tisíc 807 stran a podle agentury Reuters jde o 20 svazků napsaných většinou anglicky. Zbrojní a jaderní odborníci pracují v Iráku od minulé středy a dnes si jižně od Bagdádu prohlédli další dvě pracoviště. O prvních výsledcích šetření musejí Radu bezpečnosti OSN informovat do 26. ledna.

Inspektoři OSN zatím nezveřejní citlivé informace o jaderných, chemických a biologických zbraních, které obsahuje rozsáhlá zpráva předaná Irákem. V New Yorku to řekl šéf zbrojních inspektorů Hans Blix. Podle šéfa zbrojních inspketorů nebudou mít Spojené státy ani další členové Rady bezpečnosti zatím přístup k celé irácké zprávě. Rada bezpečnosti OSN pověřila své dva hlavní inspekční orgány, aby převzaly odpovědnost za iráckou deklaraci a ještě před tím, než se dostane na veřejnost, oddělily některé informace o citlivých vojenských materiálech.

Irácká zpráva má informovat mimojiné o tom, jestli vlastní zakázané chemické, biologické a jaderné zbraně. Irák sice už dříve jejich vlastnictví popřel, podle katarské televize Al-Džazíra ale ve zprávě budou podrobnosti o programech a způsobech výroby právě zbraní hromadného ničení.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme