Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů

Za den smutku vyhlásil v Íránu dnešek poražený kandidát z prezidentských voleb Mír-Hosejn Músaví. Íránce opět vyzval k účasti na nepovolené masové demonstraci. Tentokrát prý mají přijít v černém, aby si připomněli nejméně sedm zabitích z pondělních krvavých srážek v ulicích metropole. Hněv demonstrantů se ale mezitím stále více obrací proti základům náboženského režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Ahmadínežáda

Stoupenci Ahmadínežáda | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Původně šlo o protesty proti opětovnému zvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem. Teď demonstranti běžně skandují "smrt diktátorovi" nebo "sajjed Alí Pinochet". S bývalým chilských diktátorem srovnávají nejvyššího vůdce ájatolláha Chámeneího, který se stává hlavním terčem opozičního hnutí.

Chámeneí opakovaně vyzval k toleranci v ulicích a nabídl opozici částečně přepočítání hlasů. Opustil tradiční roli muže promlouvajícího odkudsi z pozadí a Íránci ho mohu vidět, jak se zabývá každodenní politikou.

Analytici to vysvětlují jeho obavami, že v sázce už není jen jméno prezidenta, ale osud islámského zřízení.

V souvislosti s nepokoji v Íránu, konkrétně proti zásahům iránské vlády vůči novinářům, se dnes bude demonstrovat také v Paříži. Organizace Reportéři bez hranic vyzývají všechny novináře, aby svou účastí na demonstraci před iránskou ambasádou odsoudili porušování svobody slova v Iránu.

O íránských volbách si můžete také přečíst:
Íránská vláda si předvolala k protestu vedoucího české ambasády
Íránská rada dohlížitelů zřejmě nechá přepočítat výsledky prezidentských voleb
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Situace po íránských volbách zůstává napjatá, poražený kandidát se odvolal
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránci masově volí prezidenta, oba hlavní kandidáti předem hlásí vítězství
Íránskému prezidentovi Ahmadínežádovi hrozí žaloba za pomluvu
Írán zablokoval před prezidentskými volbami přístup na Facebook

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme