Proč na střeše britské televize stojí 84 sebevrahů? Sochy mají zvýšit povědomí o rozsahu problému

Na střeše budovy televize ITV uprostřed Londýna na kolemjdoucí čeká znepokojivý výjev. Stojí tam 84 postav, které vypadají, že se chystají skočit. Nejde však o živé bytosti, ale sochy v životní velikosti, které mají zvýšit povědomí o sebevraždách a prevenci.

Doporučujeme Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochy byly na budovu nainstalovány v noci z neděle na pondělí jako součást Projektu 84, za kterým stojí americký umělec Mark Jenkins a charitativní organizace CALM. Právě ta se dlouhodobě zaměřuje na prevenci sebevražd a označuje tento způsob úmrtí za jednu z nejčastějších příčin smrti u Britů mladších 45 let.

Soch je dohromady 84, což je počet, který v Británii průměrně spáchá sebevraždu v jednom týdnu. | Foto: Hannah McKayová | Zdroj: Reuters

Soch je dohromady 84, což je počet mužů, kteří v Británii průměrně spáchají sebevraždu v jednom týdnu. Podle organizace CALM jsou pak tři ze čtyř sebevrahů muži.

„Jako společnost se musíme dostat přes ponížení a ožehavost tématu a začít čelit tomuto problému, diskutovat o něm a aktivně pracovat na jeho zastavení,“ uvedl ředitel CALM Simon Gunning, kterého cituje CNN.

Obličeje jednotlivých soch jsou zakryté, postavy stojí na okraji budov vlastněných britskou televizí ITV. Zůstanou tam až do 1. dubna.

Americký streetartový umělec Jenkins je známý pro své realistické sochy ve veřejném prostoru. Na tvorbě spolupracoval se Sandrou Fernandezovou. Každá socha je inspirována reálným příběhem sebevraha, víc ke každému z nich je pak k přečtení na webu projektu. Rozhovory s příbuznými a přátely odvysílala ve svém speciálu také ITV.

Každá socha je inspirována reálným příběhem sebevraha, 84 textů je pak k přečtení také na webu projektu. | Foto: Hannah McKayová | Zdroj: Reuters

Projekt 84 odstartoval mimo jiné online petici, ve které vyzývá britskou vládu ke zlepšení prevence sebevražd v zemi.

Reakce na instalaci soch jsou podle CNN vesměs pozitivní, na sociálních sítích se ale šíří také kritické příspěvky. „Tohle je pravděpodobně ta nejperverznější věc, kterou jsem kdy viděl. Kdo takový nápad vůbec dostal?“ napsal například jeden uživatel na twitteru.  

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme