‚Netanjahuovy sny nebudou nikdy splněny.‘ Palestina odmítá izraelské osady na Západním břehu Jordánu

Záměr izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že začne rozšiřovat izraelskou svrchovanost na okupovaném Západním břehu Jordánu, pokud se po nadcházejících volbách stane opět premiérem, odsoudili představitelé Palestiny. Hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát prohlásil, že izraelské osady jsou nezákonné, budou odstraněny a jakákoli prohlášení na této skutečnosti nic nezmění.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Irikát řekl, že Izrael bude bezostyšně porušovat mezinárodní právo tak dlouho, dokud to bude mezinárodní společenství tolerovat. Odpovědnost za politiku Izraele nese podle něho zejména administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa.

Mluvčí Hamásu Sámí abú Zuhrí vyzval palestinskou samosprávu Mahmúda Abbáse, aby zastavila bezpečnostní spolupráci s Izraelem na okupovaném Západním břehu. „Netanjahuovy sny o připojení Západního břehu nebudou nikdy splněny. Nedovolíme, aby se to stalo,“ řekl.

Izrael otevřel hranice s Pásmem Gazy. Od poklidných sobotních protestů si Hamás slibuje mírovou dohodu

Číst článek

Netanjahu v sobotu, pár dní před parlamentními volbami, prohlásil, že nebude dělit Jeruzalém, evakuovat žádnou osadu a že zajistí, aby Izrael získal kontrolu nad územím západně od Jordánu.

Podle deníku The Times of Israel se Netanjahu chystá rozšířit svrchovanost nad oblastmi, kde Izrael vybudoval židovské osady. V nich žije přes 400 tisíc Židů. Výstavba osad je ale z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

Palestinci chtějí mít vlastní stát na Západním břehu Jordánu, ve východním Jeruzalémě a v Pásmu Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme