‚Snaha oslabit kontrolu nad politiky.‘ Protestovat proti izraelské soudní reformě vyšlo zhruba 150 000 lidí

V Tel Avivu v sobotu vyšlo zhruba 150 000 lidí do ulic na protest proti vládní justiční reformě a další desítky tisíc lidí demonstrovaly v ostatních izraelských městech. Píše to server The Times of Israel. Demonstrací se tak zúčastnilo výrazně více lidí, než během předchozích protestů. Izraelský parlament se má příští týden vrátit k projednávání reformy, která má omezit pravomoci nejvyššího soudu a posílit vliv vlády na jeho personální obsazení.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti soudní reformě v Izraeli

Účast na protivládních demonstrací ve srovnání s předchozími protesty podle agentur výrazně zvýšila | Zdroj: Reuters

Podle pořadatelů v Tel Avivu demonstrovalo na 180 000 osob, specializovaná společnost Crowd Solutions odhadla počet účastníků na 143 000. Někteří demonstranti obsadili také nejvýznamnější telavivskou dálnici a zasáhla proti nim policie.

Expertka: Vojenský zásah v Džanínu se Izraeli nepovedl. Potyčky s Palestinci budou pokračovat

Číst článek

Účast na protivládních demonstrací ve srovnání s předchozími protesty podle agentur výrazně zvýšila. Podle agentury AP za to může nedávné odstoupení šéfa telavivské policie Amichaje Ešeda, který si postěžoval na nátlak z vládních míst pro tvrdší postup proti demonstrantům, i zařazení sporné reformy na jednání pléna parlamentu.

Vládní odpůrci v návrhu zákona vidí pokus vlády premiéra Benjamina Netanjahua oslabit kontrolu justice nad počínáním politiků. Sám premiér přitom čelí obvinění z korupce. Netanjahu tvrdí, že se ničeho nedopustil. Podle premiéra a jeho stoupenců jsou kompetence soudu příliš rozsáhlé a jeho obsazení příliš jednostranné. Reforma má zaručit lepší rovnováhu mezi složkami moci ve státě.

Netanjahu projednávání reformy justice pozastavil na konci března po silných protestech a kritice ze zahraničí. Zákon nechal přepracovat a současná verze je podle něj umírněnější. Očekává se, že příští týden bude plénum parlamentu o zákonu hlasovat v prvním čtení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme