Izrael zintenzívnil nálety na Libanon

Izraelské letectvo dnes uskutečnilo desítky náletů proti jižnímu Libanonu a v údolí Bikáa na východě země. Jeho jižní část bombardovalo také izraelské dělostřelectvo. Při útocích zahynulo nejméně jedenáct lidí. Další osoby utrpěly zranění. Izraelské vedení ale není jednotné v názoru na dosavadní výsledky operace v jižním Libanonu. Otázkou zůstává, nakolik se za dva týdny bojů podařilo oslabit militantní hnutí Hizballáh.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci mávají ukořistěnou vlajkou Hizballáhu

Izraelští vojáci mávají ukořistěnou vlajkou Hizballáhu | Zdroj: ČTK

Boj proti Hizballáhu podporuje podle nejnovějších průzkumů osm z deseti Izraelců. Dosavadní výsledky akcí v jižním Libanonu ale budí spíš rozpaky. Šéf tajné služby Mossad Meir Dagan tvrdí, že Hizballáh bude na dosavadní úrovni schopen vést boj ještě několik týdnů.

Naproti tomu velitel vojenské zpravodajské služby Amos Jadlin se domnívá, že se podařilo zlikvidovat důležitou část struktury a zařízení Hizballáhu, zejména některé základny a komunikační uzly.

Oba šéfové tajných služeb se ale shodují v tom, že teroristé zůstávají pro Izrael nebezpeční. Stále mají k dispozici rakety schopné zasáhnout cíle hluboko ve vnitrozemí.

Hizballáh zatím ostřeluje jen severní Izrael. Rakety s delším doletem dosud nepoužil. Izraelské letectvo proto srovnalo se zemí velitelské stanoviště v jiholibanonském Tyru, odkud Hizballáh řídil ostřelování Haify.

Izraelské jednotky se dnes stáhly ze severní části palestinského pásma Gazy. Jejich dvoudenní operace proti palestinským ozbrojencům stála životy tří desítek Palestinců. Izrael chce při útocích srovnat se zemí domy a další strukturu v pásmu Gazy, aby je palestinští ozbrojenci nemohli využívat k budování tunelů, kterými potom dopravují zbraně.

Pokračují také pokusy o diplomatické řešení konfliktu. Na jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem přicestoval do Washingtonu britský premiér Tony Blair. Náplní jejich rozhovorů bude i návrh rezoluce pro Radu bezpečnosti OSN. Měla by obsahovat výzvu k uzavření příměří mezi Izraelem a Libanonem a stanovit podmínky vyslání mezinárodních jednotek do blízkovýchodní oblasti.

Premiér Blair prohlásil, že bude usilovat o to, aby rezoluce byla přijata co nejdříve v příštím týdnu. George Bush před jednáním zopakoval, jaké řešení by bylo pro Washington nejlepší. "Naším cílem zůstává ukončit konflikt co nejrychleji, ale zároveň nastolit dlouhodobý mír. Nechceme žádné polovičaté řešení, ale takové podmínky, které zajistí, aby se problémy už znovu neopakovaly," řekl George Bush.

O Blízkém východě se diskutuje i v malajsijské metropoli Kuala Lumpur, kde pokračuje jednání jihoasijských států sdružených v organizaci ASEAN a Evropské unie. Diplomaté vedou rozhovory nejen o blízkovýchodní krizi, ale i o jaderných programech Íránu a Severní Korey.

Schůzky se účastní i americká ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová, která oznámila, že se brzy vrátí na Blízký východ, ale zatím čeká na "nejvhodnější okamžik". Podle izraelských médií by se Riceová s premiérem Olmertem měla znovu setkat v neděli.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme